Genel Sağlık

10 doğal antibiyotik ile enfeksiyonlardan korunabilirsiniz

Doğal antibiyotik özelliği taşıyan besinler vücudun enfeksiyon ve hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır. Bu yüzden uzmanlar bu besinlerin düzenli olarak tüketilmesinin önemine vurgu yapıyorlar.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan bu besin kaynakları, iltihap ve ağrıların azalması için de etkili besin içerikleri ile dikkat çekerler.

Sarımsak

Doğal antibiyotikleri arasında en fazla bilinenlerden biri sarımsaktır. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi ve sağlıklı bağırsak bakterilerinin artması için faydalı olan sarımsak, kalp sağlığının korunmasından sindirim sistemine kadar birçok fayda sağlamaktadır.

Parazit ve mantar enfeksiyonlarını önleyici özellikler taşıması sarımsağın faydaları olarak öne çıkmaktadır.

Soğan

Türk mutfak kültüründe önemli bir yere sahip olan sebzelerden biri olması, sağlık açısından bizleri daha şanslı kılmaktadır. Düzenli soğan tüketen kişilerin enfeksiyona yakalanma riskleri oldukça azalmaktadır.

Ayrıca soğan sarımsak gibi bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri ile dikkat çeken. Soğanın faydaları bunlar ile sınırlı olmayıp, bağırsak ve kan dolaşımı sağlığının korunmasına da etki etmektedir.

Sebze ve meyveler

 

Sağlık için en önemli besin kaynakları olan sebze ve meyveler, yüksek C vitamini içerikleri ile bilinirler. Bildiğiniz üzere C vitamini vücudun bağışıklık kazanması için en önemli vitamin gruplarından biridir.

Suda çözünen vitaminler arasındaki C vitamininin düzenli olarak alınması, enfeksiyonlara karşı alınabilecek başlıca önlemler arasındadır.

Greyfurt çekirdeği

Bakteri ve virüslerin önlenmesinde greyfurt çekirdeği özünün önemli faydaları bulunmaktadır. Bağırsaklarda bulunan iltihapları azaltmaya yardımcı olan greyfurt çekirdeği özü, sağlık için tüketilebilecek şeyler arasındadır.

Bal

Özelliklerini koruduğu sürece balın içerisinde bakteri üremesi söz konusu değildir. Bu özelliği sebebiyle binlerce yıl bozulmadan saklanabilir besinler arasındadır.

Balın düzenli tüketilmesi enfeksiyonların görülme olasılığını önemli ölçüde düşürür. Ayrıca enfeksiyon ve hastalıkların hızlı bir şekilde iyileşmesi için de balın doğal bir antibiyotik olduğunu söylemek gerekir.

Elma sirkesi

Düzenli olarak tüketildiğinde sağlık için birçok yararı bulunuyor. Bu yüzden elma sirkesinin faydaları konusunda tavsiyelerde bulunan uzmanlar, enfeksiyonlara karşı doğal antibiyotik arayanlar için bu besin maddesini tavsiye ederler.

Boğazdaki tahriş ve öksürüğün kısa sürede geçmesi için önemli faydaları bulunur.

Tarçın

Türk mutfak kültüründe ki zengin baharatlardan biri olan tarçın, besin değerleri ile de göz dolduruyor. İçermiş olduğu besin bileşikleri enfeksiyonlara karşı mücadele etmek için son derece önemlidir.

Zencefil

Doğal antibiyotik olarak yüzyıllardır kullanılan zencefilin düzenli tüketilmesi, enfeksiyonlarla mücadele için önemlidir.

Zeytinyağı

 

Kardiyovasküler sağlığının korunmasında önemli bir yere sahip olan zeytinyağı, enfeksiyon riskini de azaltan sağlıklı besinlerden biridir.

En sağlıklı yağlar arasında şiddetle tavsiye edilen zeytinyağının düzenli tüketilmesi, sindirim sistemi sağlığı üzerinde de ciddi faydalar bırakır.

Ekinezya

Özellikle ekinezya çayı faydaları ile dikkat çeken içeceklerden biridir. Ekinezya düzenli şekilde tüketildiğinde viral enfeksiyonlar başta olmak üzere, tüm enfeksiyon çeşitleri için faydalı olabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu