Genel Sağlık

7 Maddede Sigarayı Bırakmanın Farklı Yolları

İnsan sağlığını etkileyen önemli alışkanlıklardan biri olan sigara, aynı zamanda maddi bir kaybın yaşanmasına da neden oluyor. Maddi kayıplardan ziyade sağlığı daha fazla ön planda tutarak, sigaradan kurtulmak için 7 önemli adımı sizler için sıraladık.

Sigara sadece içicinin kendi sağlığını veya maddi durumunu etkileyen bir faktör olmayıp, ülkelerin sağlık bütçelerini de önemli ölçüde etkilemektedir. İnsanların kronik ve ölümcül hastalıklara yakalanmasında başrolü oynayan sigara, ciddi sağlık harcamalarına da neden olmaktadır.

Azaltarak Devam Edin

Sigarayı biranda bırakamıyorsanız, günlük içtiğiniz miktarı haftada veya ayda 1 azaltarak bırakmayı deneyin. Vücut zamanla buna alışacaktır.

Zaman Verin

Şayet başka bir yol bulamıyorsanız, sigara içme saatleri belirleyin. Örneğin ilk 1 ay boyunca, sadece saat başına odaklanın. Sonraki ay ise süreyi 60 dakikadan 70-80 dakikaya çıkarın ve bu süreye sadık kalın. Böylelikle vücut belirli saatlerde nikotin alımına alışacak ve o saatlerde nikotin istemeye başlayacaktır.

Her geçen ay bu süreyi aşarak devam ettiğinizde, birkaç ay sonra sigarayı önemli ölçüde azalttığınızı görebilirsiniz. Bu çok denenmiş bir yöntem olmamakla birlikte, listemizde yer alan diğer yöntemlere göre biranda sigarayı bırakamayan kişiler için önemli ve mantıklı bir tavsiye olabilir.

Hangi Durumlarda Sigara İçtiğinizi Dikkate Alın

Çok sevinçliyken veya çok üzgünken… Hangi durumlarda sigaraya sarılıyorsanız, bu anlarda kendinizi kontrol etmesini bilmeniz faydalı olacaktır.

Kahve, Çay ve Sigara Üçlüsünü Ayırın

Birçok insan sigarasız çay veya kahve içmekten hoşlanmaz. Normal zamanlarda sigarayı az içse bile bu içeceklerle birlikte sigara kullanımı da artabilir. Eğer sizde bu grupta yer alıyorsanız, sigara ile çay ikilisini ayırmanız faydalı olacaktır.

Erteleyin

Canınız sigara içmek istediğinde, erteleyebildiğiniz kadar erteleyin. Gün içerisinde 15 tane sigara içen birisi her istemesinde 20 dakika ertelediğinde, yaklaşık 4 tane daha az içecektir. Kısa günün kazancı bu olsa gerek…

Yatıştırıcı Şeyler Kullanın

Sigara içme isteğinizi yatıştırmaya yarayacak sakız, karanfil veya farklı şeyler kullanın. Dişlerinizi fırçalamanız da size yardımcı olabilir. Birçok insan ağzında yediği gıdanın tadı varken sigara içmeyi sever. Dişlerinizi fırçalayarak bu alışkanlıktan kurtulabilirsiniz.

Evde ve Başkasının Yanında İçmeyin

Evde sigara içmek konforunuzu artırabilir. Ancak sigarayı evde içmeyi kendinize yasakladığınızda, çok sıcak veya soğuk havalarda balkonda veya kapıda sigara içmeye isteksiz olabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu