Genel Sağlık

Babalık Testi Nasıl Yapılmaktadır?

Yeni bir yöntem, anneden örnek alınmadan babalık testi yapılmasına izin veriyor. Koitus sonrası doğan çocukların babalık testi anneden örnek alınmaz, sadece ağızdan mukus örneği veya yanak içinden sürüntü örneği ve kan örneği ile tıpkı boğaz kültürü gibi karar verebilirsiniz.

 

Bu yöntem, 16 DNA markörü ile test etmeyi içerir. Babalık tespitleri %99,9 ile %99,999 arasında değişen değerler ile yapılabilmektedir.   Bir baba-oğul örneği yeterlidir. Aynı zamanda testin doğruluğu numune malzemesinin özellikleri ile değişmez. Saç numunelerini kabul edemiyoruz. Test sonuçları, numunenin teslim edilmesinden 7-10 gün sonra laboratuvarda mevcuttur.

 

Babalık Testinin Güvenilirliği Nedir?

 

DNA belirteçlerinin (ortak genetik bölgeler) kullanılması, babalık testi %99,99 doğru sonuçlar ve %100 güvenilir sonuçlar verir.  Bilimsel bir bakış açısına göre, DNA testi ile biyolojik bir bağlantı olma olasılığı %99 veya daha yüksek bir sonuçla belirlenir.

 

Babalık Testi (DNA Testi) Nerede Yapılabilir?

 

Günümüzde mahkeme kararıyla devlet kurumlarında DNA testi yapılabilmektedir. Mahkeme kararı olmadıkça bu testi bir devlet sağlık tesisinde yaptıramazsınız. Bununla birlikte, bazı özel tıbbi tesisler babalık testi yapabilir.

 

CYBH Testi Neden Yapılır?

 

CYBH Testi genellikle tercih edilen testtir. Cinsel hastalıkların varlığını tespit etmek için yapılır. Çok eşlilik gibi durumlarda cinsel yolla bulaşma riski görülmektedir. Bu nedenle bu tür durumlardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için yapılan bu test bazen şüpheyle bazen de belirli semptomlarla bağlantılı olarak yapılır.

 

CYBH Testi Nedir?

 

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları teşhis etmek için yapılan genel testlere CYBH Testi denir. Yapıldığında 10’dan fazla cinsel hastalık tespit etti. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğuna bakteriler neden olur. Virüs vücuda yayıldıkça hastalıklar da ortaya çıkmaya başlar. Şüpheniz varsa, bu testler atlanmadan yapılmalıdır. Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan şüpheleniliyorsa kesin sonuç için CYBH Testi yapılır.

 

CYBH Testi Nasıl Uygulanır?

 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için farklı testler vardır. Ancak, teste girmeden önce bir doktora gitmek ve muayene olmak gerekir. Şikayetler doktora sevk edildiğinde bulaşıcı hastalıklardan şüphelenildiğinde doktor cybh testi yapar. Testler genellikle cinsel organlardan bir akıntı örneği almak için bir çubukla yapılır. Gonore, klamidya ve trikomoniyaz, sürüntü örneği alınarak yapılan testlerde teşhis edilir. Ayrıca genital bölgeden sürüntü alınmışsa veya lezyon görünmeyen bir bölgedeyse biyopsi yapılarak test yapılır. Ayrıca kan örneği alınarak HPV ve Herpes testi yapılır.

 

Hangi CYBH Testleri’ni Yapmalıyım?

 

Hangi cybh testi sahip olmam gerektiğine karar verirken göz önünde bulundurmam gereken birçok faktör var. Risk seviyeniz, cinsel partnerinizin risk seviyesi ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar için taranmak isteyip istemediğiniz gibi çeşitli faktörler standart testlerde görünmeyebilir.

 

Tüm hamile kadınlar, hamileliğin erken dönemlerinde sifiliz, HIV ve hepatit B/C için test edilmelidir. Yüksek riskli hamile kadınlar, hamileliğin erken dönemlerinde başlayan klamidya ve bel soğukluğu için de test edilmelidir. Anne ve bebeğin sağlığını korumak için testler yeterince tekrarlanmalıdır.

 

En Çok Yapılan CYBH Testleri Nelerdir?

 

En yaygın STD testi türleri şunları içerir: Kan testleri, vajinal pamuklu çubuklar, rektal sürüntü,  Frengi ve bel soğukluğu için kan testleri

 

Bir CYBH olup olmadığını belirlemek için yapabileceğiniz bazı CYBH Testleri vardır. İdrarınızda, kanınızda ve hatta menide cinsel yolla bulaşan hastalıkları aramak için testler yapabilirler.

 

Alerji Testi Nedir?

 

Alerjik hastalıklar dünyada en sık görülen hastalıklar arasındadır ve bu hastalıkların yükü artarak devam etmektedir. Doğru teşhis, uygun tedavi ile birlikte, alerjen duyarlılığını doğrulamak için uygun testlerin kullanılmasını ve varsayılan alerjen maruziyetine ilişkin ayrıntılı bilgiyi gerektirir.

 

Deri testi, özellikle deri esti, IgE aracılı hastalıkların tanı ve tedavisi için en güvenilir ve uygun maliyetli araçtır. Alerji testi, burun, göz, cilt, ağız ve akciğerlerdeki bozuklukların alerjik nedenini bulabilir.

 

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

 

Alerji Testi öncelikli çözüm alerjiye sebep olabilecek olan etkenin kaldırılmasıdır. Birçok kişi için alerjenlerden korunmak sorunu önemli miktarda ölçüde azaltır. Semptomları yok eder. Fakat, semptom ve bulgular günlük hayatı etkilemeye başladığında hekime başvurmak önemlidir.

 

Alerji Çeşitleri Nelerdir?

Alerjik rinit :  Halk arasında saman nezlesi, bahar alerjileri ve yaz gribi olarak bilinir. Bu tür alerjiye çeşitli kimyasallar, evcil hayvan tüyü, bazı besinler, ev tozu ve polen neden olur. Alerjik rinit belirtileri arasında kaşıntılı, tıkalı burun, boğaz ağrısı, kuru öksürük, hapşırma ve burun akıntısı bulunur.

 

Alerjik Astım: Bu, genetik olarak alerjisi olan kişilerde alerjenlere karşı bronşiyal bir savunma mekanizmasıdır. Kuru öksürük, nefes darlığı ve göğüste sıkışma gibi belirtiler alerjik astımın belirtileridir. Alerjik astımı olan kişilerde en yaygın alerjenler evcil hayvan kepeği, ev tozu, polen, hamamböceği ve küftür.

 

Alerjik göz nezlesi: Gözün konjonktiva adı verilen beyaz kısmını kaplayan zarın alerjenlere verdiği tepkidir. Beş çeşit alerjik konjonktivit vardır. Bunlar mevsimsel alerjik konjonktivit, perennial alerjik konjonktivit, vernal vernal keratokonjonktivit, atopik keratokonjonktivit, dev papiller konjonktivittir.

 

Ürtiker: İlaçlar, süt, kuruyemiş, domates, yumurta gibi gıdalar, pişmiş gıdalardaki katkı maddeleri ve polen, ev tozu ve böcek ısırıkları gibi solunum yolu maddeleri kurdeşene neden olabilir. Ürtiker belirtileri kaşıntı ve kızarıklık içerir. Besin Alerjisi: Vücudun besinlerdeki proteinlere karşı alerjik reaksiyonu. Semptomlar döküntü, kaşıntı, karın ağrısı ve ishali içerir.

 

 

Alerji Testi Aç Karnına mı Yapılır?

 

Alerji testi, alerjiye neden olan alerjene bağlı olarak farklı şekillerde yapılır. Bu nedenle açlık ve tokluk testleri de alerjen maddeye göre farklılık gösterir. Testin tipine göre uzman kişi kullanım öncesi gerekli uyarıları verecektir.

 

İlaç Alerji Testi Nasıl Yapılır?

 

İlaç alerjisi durumunda, hastanın semptomlarını soracağız ve tanı koymak için fizik muayene yapacağız. İlaç alerjisi kolayca kabul edilir, çünkü semptomlar ilacın alınmasından kısa bir süre sonra başlar. Laboratuvar testleri, hastanın kanında penisilin gibi ilaçlara karşı IgE antikorlarının varlığını tespit edebilir.

 

Ancak alerji testi tüm ilaçlar için geçerli değildir. İlaç alerjilerini teşhis etmek için deri testleri de kullanılır. Ancak bu testler çok dikkatli değerlendirilmelidir. Bu testler sadece IgE antikorlarını içeren alerjik reaksiyonları teşhis etmek için kullanılır. Test, cilde bir damla alerjen damlatılarak ve deri delinerek yapılır. Bu test negatif ise alerjen deriye enjekte edilerek yapılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu