Hastanelerİlaçlar

Bu Besinleri Tüketenler Demirsiz Kalmaz

Hücrelerin en önemli ihtiyacı olan oksijenin taşınması, vücudumuz için ciddi bir öneme sahiptir. Şayet bu sağlanmazsa organlarda yıkım ve zihinsel yeteneklerde azalma görülür. Diğer yandan bağışıklık sistemi zayıflar ve metabolik çalışmada problemler ortaya çıkabilir.

İşte demir kazanımını artıracak o besinler;

Kırmızı et

Oldukça zengin bir besindir. Yağsız kısımlarından tüketilmesi durumunda, günlük ihtiyacın %20’sini karşılar.

Kabuklu deniz ürünleri

Bu ürünlerin neredeyse tamamı demir bakımından zengindir. Özellikle istiridye ihtiyacınız olan demirin yüzde 17’sini karşılamaktadır.

Sakatatlar

Sığır karaciğeri bunlar arasında en bilinenidir. 100 gramında günlük ihtiyacın %35’i karşılanır. Günlük 300 gram tüketildiğinde, o günün tüm demir ihtiyacı karşılanır. Karaciğerin dışında sığır böbrek ve dalağı da zengin demir içeriğine sahiptirler.

Ispanak

Demir bakımından çok zengin zannedilse de aslında sadece 4 mg demir içerir. Bu oran günlük ihtiyacın %10’u kadardır. Bu oran dikkate alındığında azımsanmayacak olsa da diğer besinlerden çok fazla demir bulunduğu algısı yanlıştır.

Baklagiller

Et tüketmekten hoşlanmayanlar için iyi birer seçenektir. 1 fincan mercimek tükettiğiniz zaman günlük gerekli olan demirin %35’ini alırsınız. Bu oran azımsanmayacak kadar tatminkârdır.

Bitter Çikolatalar

100 gramında %17’lik ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Yoğun tüketilmesi tavsiye edilmese de diğer besinlere ek olarak tüketilebilecek bir besin kaynağıdır.

Sağlık Arşivi

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu