HastanelerPsikoloji

Bunları Yapanlar Daha Sağlıklı ve Uzun Yaşıyor

Sağlıklı ve uzun yaşamak için aslında yapılması gerekenler birer sır değildir. Uzmanlar uzun yıllardır bazı hususlara dikkat eden kişilerin daha sağlıklı ve uzun ömürlü olduklarını belirtiyorlar. Yaşamınızda basit değişiklikler yaparak daha sağlıklı ve uzun yaşamanız mümkün hala gelmektedir.

Sağlıklı Ve Uzun Yaşamak İçin Basit Ancak Olan Önemli İpuçları

Aşağıdaki basit ancak önemli ipuçlarını dikkate almanız halinde, hem sağlıklı hem de uzun ömürlü olabilirsiniz. İşte birbirinden basit ancak sağlığınız açısından önemli o ipuçları…

Aşırı Kilolardan Mutlaka Kurtulun

Sağlıklı bir birey olmak ve daha uzun ömürlü yaşamak için ilk yapmanız gereken şeylerden biri, aşırı kilolardan kurtulmaktır. Özellikle obezite seviyesinde aşırı kilolu olmak, birçok hastalığın görülmesine sebep olmaktadır.

Günümüzde kronik olarak sayılan önemli sağlık sorunlarının birçoğunun temelinde aşırı kilolar yatmaktadır. Düzenli olarak egzersiz yapmak hem ideal kilonuza kavuşmanıza hem de sağlıklı bir birey olmanıza yardımcı olacaktır.

Günlük En Az 2 Litre Su İçin

Uzmanlar uzun yıllardan beri günlük en az 2 litre su içilmesi konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Su içmek metabolizma hızına yardımcı olduğu gibi genel sağlığı da destekleyici faktörlerden biridir. Gün içerisinde yayarak ortalama 2 litre su içmeniz, sağlık açısından ciddi önem taşır.

Düzenli Egzersiz Yapın

Sağlıklı ve uzun ömürlü olmak için verdiğimiz öneriler arasında belki de size en zor gelecek olanı düzenli bir şekilde egzersiz yapmaktır. Hareketli bir yaşam biçiminin sağlığı doğrudan etkilediği bilinmektedir.

Aynı zamanda bunun tam tersi olarak hareketsiz bir yaşam biçimine sahipseniz, birçok hastalık ile özellikle ileri yaşlarda karşılaşmanız mümkün hale gelmektedir. Düzenli egzersiz yaparak ideal kilonuzu koruyabilir ve önemli bir sağlık standardını yerine getirebilirsiniz.

Sağlıklı ve Düzenli Beslenme

Yine en önemli altın kurallardan biri sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmektir. İşlenmiş gıdalardan uzak durarak doğal gıdalar tüketebilir ve beslenme rutininizi sağlık üzerine inşa edebilirsiniz.

Aşırı şeker ve tuz tüketiminden kaçınmanız ve yapay tatlandırıcı içeriklerden de uzak durmanız, sağlıklı beslenmenin önemli kurallarından biridir.

Kola, fabrikalarda üretilen meyve suları, cips veya benzeri yapay tatlandırıcıya sahip aynı zamanda işlenmiş gıdalardan mutlaka uzak durmanız tavsiye edilir. Bu gıdaların boş kalori içerdikleri bilinmektedir.

Uyku Kalitesi ve Düzeni Önemlidir

Sağlıklı ve dengeli bir hayat sürmek istiyorsanız, mutlaka uyku kalitesi ve düzenine dikkat etmeniz gerekir. Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışması ve organların günün belirli saatlerinde dinlenmesi için, gece uykusu büyük önem taşımaktadır.

Düzenli olarak gece uykusu uyuyan kişilerin cilt sağlıkları yerinde olduğu gibi, genel sağlıkları da oldukça yerinde olmaktadır. Uyku kalitesinin bozuk olması, bağışıklık sistemi üzerinde de olumsuz etkilere yol açarak hastalık ve enfeksiyonlara karşı vücudu daha savunmasız hale getirmektedir.

Alkol, Sigara ve Uyuşturucudan Uzak Durulmalıdır

Sağlığınızı korumak ve daha uzun yaşamak için biri de alkol, sigara ve uyuşturucu gibi bağımlılıklardan kurtulmaktır.

Sigara tiryakileri üzerinde yapılan araştırmaya göre düzenli sigara kullanan kişilerin ömrünün sigara kullanmayan veya sigarayı bırakmış kişilere göre daha kısa olduğu tespit edilmiştir. Birçok hastalığın temelinde yatan sigara ve alkol gibi alışkanlıklar, cilt sağlığı bakımından da oldukça tehlikeli alışkanlıklardır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu