Genel Sağlık

Çiriş Otunun Faydaları

Düşük kalorili ve sağlıklı bitkilerden biri olan çiriş otunun faydaları cilt ve genel sağlık üzerinde oldukça fazladır.

Düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirici etkiler gösteren çiriş otu, antioksidan içerikleri ile de hücre hasarının önlenmesine yardımcı olabilir. Çiriş otunun bunlar dışında sağlık üzerinde birçok önemli etkisi bulunmaktadır.

Çiriş Otunun Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak tüketildiği zaman çiriş otunun genel sağlık ve cilt üzerinde gösterilmiş olduğu etkileri biliniyor. Ayrıca erkek tipi saç dökülmesini önlemeye yardımcı olduğu ve saçlara canlılık kazandırdığı da bilinmektedir.

Hücre Hasarını Önlemeye Yardımcı Olur

Antioksidanlar sayesinde hücre hasarlı önleyerek birçok rahatsızlığın görülme olasılığını düşürür. Özellikle sindirim ve sinir sistemi üzerinde etkili olduğu biliniyor. Hücre hasarının önlenmesi kanser gibi ciddi rahatsızlıkların riskini de azaltabilir.

Kalp İçin Faydalıdır

Kolesterolü ve tansiyonu düşürücü etkisi kardiyovasküler sistem üzerinde başarılı sonuçlara neden olur. Özellikle kalp hastalıklarının görülme ihtimalini düşürerek kardiyovasküler sistemi korumaya yardımcıdır.

Kan damarlarını rahatlatarak kronik hipertansiyon problemi için de etkili besinlerden biridir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için en önemli vitamin olan C vitamini, çiriş otunda yeteri kadar bulunmaktadır. Dolayısıyla bağışıklığı güçlendirmek çiriş otunun faydaları arasında bulunuyor.

C vitamininin dışında içerdiği önemli antioksidanlar da bağışıklığın güçlenmesinde etki eden bileşiklerdir. Özellikle kış aylarında tüketilmesi durumunda, bu mevsimlerde görülebilecek enfeksiyonel rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Hemoroid Tedavisinde Kullanılabilir

Hemoroid problemi bulunan kişilerin çiriş otunu kaynatıp çay şeklinde demledikten sonra, hemoroid memelerine pansuman yapmaları sonuç verebilmektedir. Diğer yandan çiriş otu çayı aç karnına tüketildiğinde de hemoroid için faydalı olabilmektedir.

Çay şeklinde tüketirken şeker yerine tatlandırıcı olarak doğal bal kullanılması faydalı bir seçim olacaktır.

Saç Sağlığına Faydalıdır

Çiriş otu çay şeklinde demlendikten sonra içerisine bir miktar elma sirkesi katılarak saçlara uygulanabilir. Bu şekilde kullanıldığında yoğun saç dökülmelerini önlemeye yardımcı olabilir.

Saç kırılmalarını önlediği gibi saçlara canlılık vermesi de çiriş otunun faydaları arasında bulunuyor.

Cilt Kırışıklıklarını Azaltabilir

Çiriş otu çayını demleyip soğumaya bıraktıktan sonra cildiniz üzerinde kullanabilirsiniz. Pamuk yardımıyla cildinize masaj yapar şekilde uyguladığınız zaman, cilt gözeneklerinin temizlenmesi ve sıkılaştırılması da fayda sağlar.

Ayrıca erken yaşlılık belirtileri de dahil kırışıklıkların azalmasına yardımcı olmaktadır. C vitamini ve antioksidan içerikleri cildin canlı görünmesine yardımcı olur. Nem dengesinin sağlanması da yine cilt canlılığına etki eden faktörlerden biridir.

Romatizmal Hastalıklara İyi Gelir

Gerek yemek şeklinde ve gerekse çay şeklinde tüketildiğinde romatizmal rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Çay şeklinde tüketirken içerisine bir miktar bal ekleyerek etkisini artırabilirsiniz.

Adet Düzensizlikleri İçin Faydalıdır

Çay olarak tüketilmesinin adet düzensizlikleri için faydalı olduğu biliniyor. Ayrıca adet sancılarının azaltılmasında çiriş otunun faydaları bulunmaktadır.

Cilt Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılabilir

Egzama ve sivilceler ile mücadele etmek istiyorsanız çiriş otu bu konuda size yardımcı olabilir.

Çıban tedavisinde de faydalı olan çiriş otunun çay şeklinde demledikten sonra, bu rahatsızlıklarının görüldüğü bölgeye uygun şekilde pansuman yapabilirsiniz. Bunu düzenli olarak uyguladığınız zaman egzama, çıban ve sivilce gibi cilt problemlerinin rahatladığını ve azaldığını görebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu