Genel Sağlık

Çocuklarda Bağışıklığı Güçlendirmenin Yolları

Bağışıklığın güçlü olması, çocukların ileri ki yaşamlarında daha sağlıklı olmalarının temelini oluşturur. Güçlü bir bağışıklık hastalıklar ve enfeksiyonlardan korunmak için ciddi bir öneme sahiptir. Çocuklarda bağışıklığı güçlendirmenin yolları ile çocuğunuzun daha güçlü bir bağışıklığa sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Beslenme alışkanlıklarının yanı sıra sağlıklı yaşam koşulları da bağışıklık üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. İnsan fizyolojisine bakıldığında, neredeyse binlerce yıldır önemli bir değişikliğin olmadığı ortada olan bir gerçektir.

Yetişkinler gibi her çocuk doğup büyüyerek gelişmektedir. Bu süreçte hastalıkları önlemek için her insan gibi güçlü bir bağışıklığa ihtiyaç duyarlar.

Özellikle şehirde yaşayan çocukların kırsal kesimde yaşayan çocuklara göre en az 4 kat daha fazla hastalandıklarında görülmüştür. Bunun temel nedeni ise hormonlu gıdaların tüketimidir. Kırsal kesimde yaşayan çocuklar ise doğal ve daha sağlıklı beslendikleri için, güçlü bir bağışıklığa sahiptirler. Bunun sonucu olarak da hastalıklara yakalanma riski daha azdır.

Çocuklarda Bağışıklığı Güçlendirmenin Yolları Neler?

Aşağıdaki faktörleri dikkate alarak, çocuğunuzun bağışıklığını daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Anne Sütü

Çocuğunuzu en az 1 yaşına kadar anne sütü ile beslemeniz, bağışıklığın güçlenmesi için tarifsiz bir öneme sahiptir. Çünkü son 100 yıldır yapılan tüm bilimsel araştırmalar, anne sütünün hem besleyici hem de hastalıklardan koruyucu özelliklere sahip olduğu sonucuna ulaşmıştır.

Hareketlilik

Çocuğunuzun hareketlerini aşırı kısıtlamak, bağışıklık üzerinde olumsuz etkilere neden olacaktır. Hareketli yaşam biçimi çok aşırıya gitmemek şartıyla, çocuk veya yetişkinler için oldukça önemlidir.

C Vitamini İçeren Besinler

C vitamini bağışıklık için en önemli vitamin olarak bilinir. Bu yüzden özellikle kış aylarında bu tip vitaminleri içeren besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Su Tüketimi

Bağışıklık olarak doğrudan ilişki kurulması da yeteri kadar su tüketmek, hastalıkların önlenmesi ve sağlam bir bünyeye sahip olmak için geçerli sebeplerden beridir.

Dengeli Beslenme

Alınan vitamin ya da minerallerin bir kısmının ağır olması yerine, hepsinin dengeli bir şekilde olması daha sağlıklıdır. Özellikle doğal besinlerden ve sebzelerden vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminler karşılanmalıdır.

Bal

Doğal bal tüketiminin bağışıklığı güçlendirici etkisi vardır. Şayet çocuğunuzun bala karşı herhangi bir alerjisi bulunmuyorsa, süt ile beraber karıştırıp vererek daha güçlü ve dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Çavdar ve Nergis Çiçekleri

Doğal bir karışım olarak çavdar ve nergis çiçeklerini bir bardak su ile karıştırıp kaynattıktan sonra, düzenli olarak çocuğunuza verebilirsiniz. Şayet alerjik bir reaksiyon yoksa içerisine bir kaşık bal eklemeniz de mümkündür.

Balık

Sağlıklı beslenme konusundan genel olarak bahsetmiş olsak da bağışıklık için önemli besin kaynaklarına ayrı ayrı yer vermek gerekir. Bunlardan biri de deniz balıklarıdır. Özellikle somon balığı, güçlü bir bünye ve sağlık için etkilidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu