İlaçlarPsikoloji

Çocukların Daha Az Şeker Tüketmelerini Sağlamak İçin 10 İpucu

Özellikle yapay gıdalar içerisinde bulunan yoğun glikoz, diyabet ve obezite gibi rahatsızlıkların görülmesine sebep olabilecek riskler içermektedir. Meyvelerden alınan doğal şeker dışında vücudun alacağı şeker miktarının yüksek olması, çocuk ve yetişkin sağlığı için çeşitli riskler doğurabilir. Bu nedenle çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi için tükettikleri şeker miktarını azaltmaları önemlidir.

Çocuğunuzun beslenmesinde şeker miktarını azaltmak için aşağıdaki ipuçlarını dikkate alabilirsiniz.

Çocuklarda Şeker Tüketimini Azaltmak İçin 10 İpucu

Çocuğunuzun daha az şeker tüketmesini ve dolayısıyla daha sağlıklı olmasını istiyorsanız, aşağıdaki önerileri dikkate almanız tavsiye edilir;

Su Tüketimini Teşvik Edin

Çocuk ve yetişkin sağlığı için düzenli olarak tüketilmesi en önemli hususlardan biridir. Bu nedenle çocuğunuzun kola veya yapay meyve suları tüketmeleri yerine, mümkün olduğu kadar saf su tüketmelerine önem vermeniz gerekir.

Böylelikle çocuğunuzun gelişimi daha iyi bir şekilde tamamlanarak, ileriki yaşlarda hastalık ve enfeksiyonlara yakalanma riskleri az olacaktır.

Kola ve Paket Meyve Sularından Kaçının

Çocuğunuzun meyve suyu ihtiyacını mutlaka doğal ev yapımı meyve suları ile giderin. Bu aynı zamanda onun ihtiyacı olan şeker miktarını da azaltacaktır.

Fabrikalarda üretilen paketlenmiş meyve suları, gerçek meyve suları değildir. Onun sağlığını korumak istiyorsanız, işlenmiş ve yüksek şeker içeren bu içeceklerden çocuğunuzu uzak tutmanız gerekir. Diğer taraftan başta kola olmak üzere çeşitli asitli içeceklerin çocuk sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri oldukça büyüktür.

Meyve Tüketmesini Sağlayın

İnsan yapısı gereği belirli zamanlarda tatlı şeyler tüketmek isteyebilir. Çocuğunuzun bu isteğini köreltmek için onu meyve tüketimini teşvik edebilirsiniz. Meyvelerde belirli oranlarda doğal şeker bulunması, onun şeker ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur.

Hareket Etmesini Sağlayın

Doğrudan olmasa da çocuğunuzun fiziksel aktiviteler yapması, dolaylı yoldan daha fazla şeker tüketmesini engelleyecek etkenlerden biridir. Ancak aktivite sonrasında çocuğunuzun aç olmamasına da dikkat etmeniz gerekir.

Kurabiye ve Hamur İşlerini Azaltın

Özellikte marketlerde satılan paket kurabiyeler ve hamur işleri, çokta sağlıklı besin kaynakları değildir. Çocuğunuzun mümkün olduğu kadar zincir marketlerde bulunan kurabiye ve hamur işlerinden uzak tutulması, daha az şeker almasına yardımcı olur.

Bu gıdaların şeker içerikleri olmasa bile, iştah artırıcı özellikleri nedeniyle şeker alımına teşvik edici yönleri bulunmaktadır.

Doğal Yoğurtları Tercih Edin

Marketlerde bulunan aromalı yoğurtlar, doğrudan çocuğunuzun şeker almasına yardımcı olur. Belirli düzeyde şeker içeren bu yoğurtların tüketilmesini önlemeniz, çocuğunuza şeker azalımı için gereklidir.

Çocuğunuzun yoğurt ihtiyacını aromasız veya doğrudan evinizde hazırlayacağınız yoğurtlar ile karşılayabilirsiniz. Evde yapılan yoğurtların içerisine meyve parçacıkları doğrulamanız, aromalı yoğurtlara göre daha iyi bir alternatif olacaktır.

Kahvaltıyı İhmal Etmeyin

Sağlıksız kahvaltılıklar yerine doğal ve taze besinler ile hazırlayacağınız kahvaltı sofraları, çocuğunuz için daha besleyici olacaktır. Ancak kahvaltı sofraları genellikle daha fazla şeker alımına müsaittir. Buna izin verip vermemek sizin elinizdedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu