Genel Sağlıkİlaçlar

D Vitamini Eksikliğinin Neden Olduğu Hastalıklar

Sağlıklı bir bedene sahip olmak için vücudun ihtiyacı olan mineral ve vitaminlerin yeteri kadar alınması önemlidir. Tüm vitamin eksikliklerinde olduğu gibi D vitamini eksikliğinin neden olduğu hastalıklar da eksiliğin yoğun olması durumunda çok ağır seyredebilmektedir.

D vitamininin en büyük kaynağı güneştir. D vitamininin sadece çok az bir kısmını gıdalar yoluyla alabiliriz ve geriye kalan eksikliğin giderilmesi için, mutlaka güneş ışınlarına bir süre maruz kalmamız gerekir. D vitamini sadece cilt için değil beraberinde kemik sağlığı ve beyin gelişimi için de önemli bir vitamin olmaktadır. D vitaminin eksikliği beraberinde birçok sorun oluşur.

D vitamini seviyesini arttırmak sağlığımızı daha iyi bir seviyeye getirirken beraberinde hastalık riskini de azaltacaktır. D vitamini yiyecekler aracılığıyla da alabiliriz. Örneğin somon balığı içerisinde D vitamini yüksek oranda bulunmaktadır.  Bunlara ek olarak yumurta sarısı ve portakal gibi besinlerde örnek verilebilir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Gerçekleşen D vitamini eksikliğinin birçok belirtisi bulunur. Ancak bunlar arasında özellikle kemik ağrısı ve yorgunluk gibi durumlar daha çok kendini göstermektedir. Bu tür şikâyetleri bulunan kişiler içinde vitamin eksikliği belirtileri görülüyor olabilir. D vitamini genel olarak gıdalar üzerinde çok fazla bulunmaz. En çok güneş üzerinde yer alır. Uzman doktorlar tarafından D vitamini düzenli olarak kontrol edilmesi önerilmektedir.

D Vitamini Eksikliğinin Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

D vitamini eksikliğinin neden olduğu hastalıklar arasında en önemlileri şunlardır;

Solunum Hastalıkları

D vitamini özellikle günümüzde gerçekleşen koronavirüs hastalığı gibi birçok solunum yolu hastalığına önlemekte olduğu bilinmektedir. D vitamini tüketilerek solunum yolu hastalıkları en az seviyeye indirilebilir

Erektil Disfonksiyon

Alanda yapılan araştırmalar doğrultusunda özellikle erkeklerde D vitamininin düşük olması hastalığı beraberinde getiriyor. D vitamininin yeterli bir şekilde bulunmaması doğrultusunda damarların gelişme yeteneği engelleniyor ve bu hastalığa yol açıyor.

Depresyon

D vitamini eksikliği yüksek oranda depresyon riski oluşturuyor. Bu alanda yapılan araştırmalara göre güneş üzerinde yer alan de vitamini sadece sağlık açısından değil ruhsal açıdan da faydalı olarak kabul ediliyor.

Demans

Araştırma sonucunda ileri yaşta bulunan yetişkinler üzerinde şiddetli D vitamini eksikliği doğrultusunda bunama hastalıkları ortaya çıkıyor. D vitamini eksikliğinin 2 kat oranında bu hastalığı artırdığı ifade edilmekte olup günlük hayatta olumsuz birçok faktör oluşturuyor.

Kalp Hastalıkları

Yapılan çalışmalar doğrultusunda D vitaminin az olması kalp hastalıkları ile ilgili Birçok komplikasyon nedeni olarak ifade ediliyor yapılan incelemelerde yüksek tansiyon, felç gibi birçok kalp hastalığının D vitamini düzeylerinin etkili olduğu işaret ediliyor.

Şizofren

Günümüzde ciddi bir hastalık olan şizofreni hastalığı D vitamini eksikliği olan kişilerde daha riskli bir hala almakta olup iki kat oranında artış göstermektedir.

Şeker Hastalığı

D vitaminin düşük bir oranda olması diyabet ile ilişkili olup şeker hastalığı olanı riskini daha da arttırmaktadır. Farklı etkenlere bağlı olarak görülen bir hastalık olsa da diyabet riskini en aza indirmek için, D vitamini alınması önemlidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu