DiyetlerHastaneler

Daha İyi Bir Uyku Kalitesi İçin 10 Temel Besin

Kaliteli ve düzenli uyku bağışıklık sisteminden metabolizmanın daha sağlıklı çalışmasına kadar birçok önemli fayda sağlar. Uyku kalitesini artırmak için yaşam koşullarında değişiklik yapmak kadar, sağlıklı beslenme koşullarına da dikkat etmek gerekir. Bunun için bazı besinler uyku kalitesini artırma konusunda fayda sağlamaktadır.

Uzmanlar özellikle 7 ile 9 saat arasında gece uykusunun sağlık için gerekli olduğu konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Stres ve uyku bozukluklarına bağlı olarak sağlık problemlerini engellemek için, mutlaka düzenli bir şekilde uyunması gerekir. Bunun için aşağıdaki besinleri tüketmek faydalı olabilir.

Beyaz Pirinç

Kan şekerinin düzenlenmesinde faydaları bulunan beyaz pirinç, beynin daha hızlı çalışmasına yardımcı olacak içeriklere sahiptir. Yüksek glisemik indeks içeren beyaz pirincin doğru ve düzenli tüketilmesi, kan şekeri yüksek olduğu için uyku problemi yaşayanlara iyi gelmektedir.

Balık

Melatonin üretimine yardımcı olan ve b6 vitamini bakımından zengin olan somon ve ton balığı gibi yağlı balıkların, uyku kalitesini arttırdığı bilinmektedir. Özellikle akşam yemeğinde deniz balıkları tüketmeniz, daha iyi bir uyku için tavsiye edilebilir.

Kümes Hayvanlarının Etleri

Triptofan içermesi nedeni ile kümes hayvanlarının etleri daha iyi bir uyku için faydalıdır. Zengin protein kaynağı olmalarının yanı sıra kendinizi tok hissetmenizi sağlayacak kümes hayvanları, gece uykusunun rahat geçmesine yardımcı olur.

Yumurta

Triptofan ve protein bakımından zengin olan kümes hayvanı yumurtaları da, iyi bir uyku için tüketilmesi gereken besinler arasında sayılmaktadır. Haftada en az 4 yumurta tüketiminin kalp ve damar sağlığını koruduğu da biliniyor.

Bazı Kuruyemişler

Badem veya fındık gibi kuruyemişlerin akşam yemeğinden sonra bir avuç tüketilmesi, beyin üzerinde serotonin üretimini artırır. Magnezyum ve triptofan gibi zengin içerikleri sayesinde bu kuruyemişlerin, kaliteli uyku artırımına yardımcı oldukları bilinmektedir.

Muz

Derin ve rahat bir uyku uyumak istiyorsanız, zengin besin içeriklerine sahip olan muz tüketimine önem verebilirsiniz. Muzun düzenli olarak tüketilmesi, sağlık üzerinde birçok önemli fayda sağlar.

Magnezyum ve triptofan içeren muz, aynı zamanda potasyum gibi mineraller bakımından da zengindir. Bilindiği gibi potasyum derin ve sağlıklı bir uyku için gerekli olan mineraller arasında yer almaktadır. Mide asidini düzenleyici etkilerinin de olması, gece buna bağlı olarak uykudan uyanmanızı engelleyecek faydalar sağlar.

Vişne ve Kiraz

Vişne ve kirazın az miktarda tüketilmesi, uyku kalitesini artırmaya yardımcı olur. Özellikle uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerin bu meyveleri tüketmeleri, yaşadıkları sorunu azaltmak için etkili olabilir.

Yoğurt

Melatonin ve triptofan içeren yoğurt, sindirim sisteminin sakinleştirici besin kaynakları arasındadır. Bu nedenle sindirim sistemi problemleri nedeniyle uykusuzluk çeken kişilere, yatmadan 1 saat önce bir miktar yoğurt tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Tam Tahıllı Gıdalar

Vücutta insülin üretimini teşvik edici özelliklere sahip olan tam tahıllı gıdalar, beyinde triptofan artırımına da yardımcı olurlar. İçermiş oldukları magnezyum gibi mineraller sayesinde tam tahıllı gıdaların uyku sağlığına faydalı oldukları bilinir.

Lahana

Başta lahana olmak üzere tüm koyu yeşil yapraklı sebzeler, uyku kalitesini artırmak için tercih edilebilir. Bu sebzeler aynı zamanda genel sağlık açısından da büyük fayda sağlarlar.

Kalori miktarının düşük olması sebebiyle tercih edilen koyu yeşil yapraklı sebzeler, aynı zamanda yüksek besin değerleri ile de öne çıkmaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu