Genel Sağlık

Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs Mart 2022’de Bitebilir

2019 yılının sonlarından itibaren hayatımıza giren ve yaklaşık iki yıldır dünyayı felç eden koronavirüs salgını, özellikle aşı çalışmalarının hızlanmasıyla birlikte daha az yayılım göstermeye başladı.

Her ne kadar Türkiye’de vaka sayıları hala kritik eşiğin üzerinde olsa da salgında gelinen küresel seviye, umut verici bir hal aldı.

DSÖ’ye Göre Salgın Mart 2022’de Bitebilir

Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre dünya genelindeki vaka sayıları her hafta ortalama olarak 400 bin daha az oluyor. Bu verilere göre salgının 2022 yılının Mart ayında bitme noktasına geleceği belirtiliyor.

Özellikle fakir Afrika ülkelerine aşının hiç veya yeteri kadar ulaşmamış olması endişe verici olurken, gelişmiş ve gelişmekte olan diğer ülkelerde vaka sayıları düşmeye devam ediyor.

Diğer Ülkeler Elini Taşın Altına Koymalı

Yoksul ülkelere aşının ulaşmaması durumunda vakaların eninde sonunda artacağının bilincinde olan uzmanlar, zengin ülkelerin yoksul ülkelere aşı ve ilaç konusunda yardımcı olmaları gerektiğini vurguluyorlar.

Aksi halde vaka sayılarının dünya genelinde yeniden yayılmaya başlaması mümkün olacak. Bu nedenle birçok lider koronavirüs aşısının yoksul ülkelere biran önce ulaştırılması için çağrı yapıyor.

Aşı Yaptırmak Ciddi Önem Taşıyor

Virüsün yayılmasını engellemek ve can kayıplarını azaltmak için, koronavirüs aşısının ciddi önemi bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Adhanom Ghebreyesus, aşının COVID-19 salgınını kontrol etmek için önemli olduğunu söylüyor.

Dünya genelinde insanların yarısına yakınının en az 1 doz aşı yaptırdığına dikkat çekilen açıklamada, yoksul ülkelerde ise aşılama oranının sadece ortalama yüzde 2,5 civarında olduğu belirtildi.

Yeni Varyantlar Tehlikeli

Özellikle mu ve lambda gibi Latin Amerika’da ortaya çıkan varyantların diğerlerine göre daha tehlikeli olduğunu söyleyen DSÖ yetkilisi, bu varyantlara karşı özel önlemler gerekebileceğine de vurgu yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu