Genel Sağlık

Erkeklerin Gebelik ve Doğum Sürecine Katılımı Nasıl Olmalı?

Biyolojik olarak erkeğin bu sürece tek katkısı, cinsel ilişki ile başlayan kısa bir süreçtir. Elbette ki bu sürece dışarıdan katkı sağlamak mümkündür.

Erkeklerin hamilelik ve doğum sürecine katılımını, biyolojik olarak olmasa da fizyolojik olarak gerçekleşmelidir. Anne adayının hamilelik sürecinde yaşamış olduğu sıkıntılar, erkeklerin bu sürece katılımının sağlanmasını önemli kılmaktadır.

Erkekler Hamilelik ve Doğum Sürecine Nasıl Dâhil Edilir?

Erkekleri bu önemli sürece dâhil etmek, bu süreçlerin daha kolay ilerlemesine yardımcı olur. Bunun için atılacak basit adımlar vardır. Kadın ve erkekler toplum içerisinde etkileşimde bulunabilirler. Ancak kadının en fazla kendini yalnız hissedebileceği süreçler hamilelik ve doğum sürecidir.

Anne Adayına Psikolojik Destek

Erkeğin bu sürece dâhil olabilmesi için, ilk olarak anne adayına psikolojik bir destek sağlaması gerekir. Böylelikle kadın bu önemli süreçte yalnız olmadığını hissederek, süreci daha sağlıklı bir şekilde geçirecektir.

Kadını anlamaya çalışarak ona verilecek destek, sürecinin en önemli parçası olmalıdır. Süreç yönetiminde erkeklere düşen görev oldukça fazladır. Ev işlerinde kadına yardım edilmesi, bu önemli sürecin kolay atlatılması için gereklidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu