Genel Sağlık

Fazla Kahve ve Çay Tüketmenin Böbreklere Etkileri

Türk toplumunda kahve ve de özellikle çay, vazgeçilmez ikram içecekleri arasında yer alıyor. Elbette ki bu iki içecek sadece ikramlık değil, aynı zamanda birçoğumuzun günün her saatinde tükettiği sıcak içeceklerdir. Uzmanlar çay ve kahve tüketiminin böbrekler üzerindeki etkileri konusunda bir araştırma yaparak, kafeinin yaşlılıkta böbreklere olumsuz etki edebileceklerini belirtiyorlar.

ONLARCA BİLİMSEL ARAŞTIRMA YAPILDI

Bugüne kadar tüm dünyada da popüler olan bu iki içecek hakkında, onlarca bilimsel araştırma yapıldı. Bu araştırmaların büyük bir kısmı kesin sonuçlara ulaşamamış olsa da bir kısmında ise, önemli uyarılar çıktı.

Araştırmaların bir kısmında günlük 3-4 fincan çay içmenin, kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve çeşitli nedenlere bağlı ölümlere karşı koruyucu etkisini gösteriyor. Bu uzun zamandır biliniyor. Kahvenin koruyucu etkisini görebilmek ve vücudun zarar görmemesi için, gün içerisinde vücuda alınan diğer besinlerde önem taşıyor.

Yani bu koruyucu etkiler sağlıklı kişiler için geçerliyken, başta diyabet, düşük HDL ve hipertansiyon gibi rahatsızlığı bulunan kişilerde ise zararlı olabiliyor. Kişinin günlük kahve tüketimi, birazda mevcut sağlık durumuna bağlı olarak değişiyor.

ÖNCELİKLE SAĞLIKLI BESLENMEK ŞARTTIR

Kahve ve çay tüketiminin ideal seviyede tutulması ve kronik hastalıkları bulunanların dikkatli olmaları halinde, vücuda çeşitli faydaları bulunuyor. Aynı zamanda 50-55 yaş üzeri kişilerin tüketimde daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Bu içeceklerin tüketiminin tartışılmasından önce ise, kişilerin sağlıklı beslenme rutinlerinin olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Sağlıksız beslenen kişilerde faydalı birçok şey, etkisini tam olarak göstermeyebilir. Bunun için uzmanlar, bol sebze ve meyve tüketimini tavsiye ederken, yağlı ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmasını da tavsiye ediyorlar.

ÇAY VE KAHVENİN BÖBREKLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Kafein içerikleri nedeniyle sıklıkla bu içecekleri tüketmenin, özellikle kronik rahatsızlığı bulunan yaşlı kişilerde bazı olumsuz etkilerinin olacağı araştırma sonuçlarına göre görülmüş oldu. Bunların başında ise, böbrek fonksiyonlarının durumumun kötüleşmesi gösteriliyor.

Günümüzde böbrek sorunlarının yaygın olarak görülmesi ve toplumların önemli bir kısmını etkilemesinin altında yatan sebep, başta sağlıksız beslenme olarak gösteriliyor. Daha çok 60 yaş üstü bireylerde, böbrek rahatsızlığı görülme riski de artıyor.

Konu üzerinde birçok araştırma yapan uzmanlar, aşırı miktarda kafein içerikli içecek tüketen kişilerin böbreklerinde filtreleme sorunu olduğunu tespit ettiler. Bilindiği gibi böbreklerimiz, vücuttaki sıvının filitrelenip süzülmesinde önemli rol oynayan organlardır. Bunun sonucunda da böbrek fonksiyonlarında kötüleşme meydana gelebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu