Diyetler

Fazla Meyve Tüketmek Kilo Aldırabilir

Kilo vermek için yemek ve hamurlu gıdalardan uzak dururken öğünleri geçiştirmek için fazlaca tüketilen meyvelerin, bilinenin aksine kilo aldırabilecekleri ortaya çıktı.

Diyetisyenler kilo almamak için öğünleri geçiştirmek adına meyve tüketenleri, kilo alma riskine karşı uyarıyorlar. Meyve tüketiminin her zaman kararında olması gerektiğini vurgulayan birçok diyetisyen, aksi halde kilo almamak için gösterilen çabanın fazla kilolara neden olacağını söylüyorlar.

YEMEKTEN SONRA ÇAY İÇENLER DİKKAT

Özellikle yaz aylarında şekerin dengelenmesi ve su ihtiyacının giderilmesi için meyve tüketimi tavsiye edilirken, bu tavsiyede aşırıya kaçılması kilo alma riskini ortaya çıkarıyor.

Uzmanlara göre kilo vermek için yapılan öğünleri geçiştirmek için sadece meyve tüketimi oldukça yanlış. Zayıflamak için öğünleri atlamak yerine az ancak sık yemek yenilmesini daha doğru bulan uzmanlar, yemeklerden kalan boşluğun sadece fazla meyve yiyerek doldurulmasının aksine sonuçlar vereceğini söylüyorlar.

Yemeklerin ardından çay tüketen kişilere de uyarıda bulunan diyetisyenler, çay içecek kişilerin yanında başka bir şey tüketmemeleri gerektiğini söylüyorlar.

BOL SIVI ALINMALI

Başta yaz günleri olmak üzere her gün düzenli sıvı alımının önemi, uzun yıllardır bilinen bir gerçektir. Ancak sıvı alımının önemli kısmını meyveler ile karşılamak, yine uzmanlarca yanlış bulunuyor.

Sıvı alımının önemli kısmının saf su ile olması gerektiği vurgulanırken, günlük en azından 1,5-2 litre su içilmesinin ciddi bir önem taşıdığı söyleniyor. Limonlu su dahi olsa bunun yerine saf suyun tercih edilmesi, sağlık açısından daha olumlu bulunuyor. Saf suyun dışında dilenirse limonlu veya katkılı su alınmasında ise herhangi bir sakınca görülmüyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu