Genel Sağlık

Fibromiyalji Sabah Yorgunluklarına Sebep Olabiliyor

Uzmanlar sabah yorgunluklarının temelinde fibromiyalji gibi sağlık sorunlarının olduğu konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Özellikle anksiyete, depresyon ve migren benzeri sorunları olan kişilerde, sabah yorgunluklarının ciddi oranlarda olduğu gözlemleniyor. Bu rahatsızlıkları bulunan kişiler, diğerlerine göre daha fazla risk altında bulunuyor.

KOVİD-19 pandemisi sebebiyle insanların daha fazla endişeli ve stresli olması sebebiyle ortaya çıkan psikolojik etkenler, fibromiyaljinin etkilerini de artırıyor. Sabah uyandıktan sonra kendini ciddi anlamda yorgun ve vücut ağrılı hisseden kişilerde, endişe durumu ve stres daha yaygın görülüyor.

KADINLARDA ERKEKLERE NAZARAN DAHA ÇOK HİSSEDİLİYOR

Kas iskelet sistemi rahatsızlıklarından olan ve kronik şekilde ortaya çıkan fibromiyalji, daha çok vücudun hassas yerlerinde ağrılara neden oluyor. Bugüne kadar yapılmış bilimsel çalışmalara bakıldığında, özellikle omurilik ve beyin fonksiyonları ile ilişkili bir durum olduğu gözlemleniyor.

Klinik sorunlara bakıldığında ise rahatsızlığın kadınlarda daha fazla görüldüğü ve ağrıların daha hissedilir olduğu görülüyor. Özellikle kadınlarda iskelet ve kas sisteminin erkeklere göre daha zayıf olması, bu farkın ortaya çıkmasına neden oluyor. Duygusal bakımdan kadınların daha yoğun dönemlerden geçmesi ve bu duygusallığın strese dönüşmesi, sorunun kadınlar üzerindeki etkisini biraz daha artırıyor.

TANI VE TEDAVİ ESKİYE GÖRE DAHA KOLAY

Uzmanlar fibromiyalji rahatsızlığının tanısı için önceden birçok hassas noktanın kullanılması gerekirken, günümüzde tanı ve tedavinin daha kolay olduğunu belirtiyorlar. Eskisine nazaran tanı için bölge incelemesi yapmanın daha kolay olması ve sol ve sağ üst uzuvlar, gövde gibi farklı bölgelerin ele alınması, tanının daha hızlı konulmasına yardımcı oluyor.

Tanının ardından bireysel olarak alınacak tedbirlerin yanı sıra, hastane ortamında uzman desteği ile gerçekleşecek tedavi de ciddi önem taşıyor. Kişinin doktoru ile birlikte bu süreci kontrol etmesi, rahatsızlığın ciddi oranda önüne geçilmesini sağlıyor.

UYKU KALİTESİ VE BESLENME ÖNEMLİ

Sabahları daha dinç uyanabilmek ve rahatsızlığın etkilerini en aza indirebilmek için, kişinin uyku ve beslenme kalitesine dikkat etmesi gerekiyor. Beden temizliğinin sıklıkla yapılması ve düzenli duş alımı gibi kriterlerde fibromiyalji etkilerini aza indiriyor.

Düzenli olarak sebze, meyve ve yağsız et tüketimine dikkat çeken uzmanlar, sağlıklı beslenerek uyku kalitesine dikkat edilmesine vurgu yapıyorlar. Bunların yanı sıra vücudun günlük su ihtiyacının karşılanması da ayrıca önem taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu