Genel Sağlık

HSG Filmi Yöntemleri Nelerdir?

Rahim filminin ilk aşamasında hasta röntgen masasına sırt üstü yatar. Film çekmeye başlamadan önce doktor muayene spekulumu takar. Spekulum sayesinde rahmin ağzının görülmesi mümkün hâle gelir. Sonraki aşamada ince plastik içerikli balonlu kateter takılır. Uzmanlar HSG filmi çekmek için radyoopak sıvılı ilaç kullanır.

İlaç kateter sayesinde yavaş bir şekilde rahme verilir. Ardından hsg filmi çekilir ve işlem tamamlanmış olur. Bahsedilen aşamalar haricinde film çekilirken ya da çekildikten sonra ilaç kullanımı tercih edilmez. Sıvı tüplere geldiği zaman hastanın hafif acı hissetmesi normaldir.

HSG Filmi Kullanım Alanları

Tüplerin açık olduğu durumlarda kontrast sıvı mide boşluğuna yayılıyor. Gebeliğin olmadığı durumlarda doktorlar HSG filmi çekerek engelleyici faktörlerin ne olduğunu öğrenir. Bunun haricinde hastanın rahmindeki yapışıklık durumu incelenir. Tüplerin kapalı olup olmadığı da aynı şekilde rahim filmi çekilerek tespit edilebilir.

Hamileliğiniz birden fazla düşükle sonuçlandıysa rahim filmi sayesinde kontrol yapılması mümkündür. Miyom ve poliplerin belirlenmesinde de HSG filmi kullanılır. Rahminizde doğumsal problemler meydana geldiyse film çekilerek tespit edilir.

Açık Emar ile Ayrıntılı İnceleme Yapılabilir Mi?

Hangi bölge için olursa olsun açık emar yaptırmak artık düşünüldüğü kadar zor değildir. Örnek verilecek olursa damarların incelenmesi için MR anjiyografiler kullanılır. Omurga yapısının incelenmesi için MR çekileceği zaman composing tekniği doktorlara büyük kolaylık sağlar. MR myelografi ve MR nörografi sayesinde sinir dokularını incelemek mümkündür.

Biyopsi teknikleri kullanılarak doku tanısı yapılır. Sinir blokajı gerekli olduğu zaman teröpatik MR tercih ediliyor. Hastada önlenmesi mümkün olmayan titreme vakaları bile MR merkezlerinde incelemeye alınarak çözüme kavuşturulabilir.

Açık Emar Nedir?

Kapalı MR çekilemeyen kişilere açık emar çekilmesi uygun görülür. Genellikle kalp pili olan hastalarda kapalı MR çekilemeyeceği için bu yöntem tercih ediliyor. Onun haricinde vücudunda metal protez bulunduran kişiler de kapalı MR çektiremez. Şarapnel yuvarlanması ve kurşunlanma gibi durumlarda da bu yöntem daha fazla tercih edilir.

Hamile döneminin ilk üç ayında kapalı MR doktorlar tarafından tavsiye edilmiyor. Böyle durumlarda eğer kişinin acil sağlık problemi varsa açık MR ile incelenmesi mümkündür. Açık MR çekildiği zaman anneye ve bebeğe zarar verilmez.

Açık Emar Fiyatları

Yaşantımızın her alanında olduğu gibi tıp sektöründe teknolojinin önemi yok sayılamaz. Artık hayati tehlikeye sebep olan ciddi hastalıkların tespiti eskisine kıyasla çok daha kolaydır. Söz konusu olan tespit görüntülemeyse hastaların acı çekmesine sebep olmadan rahatlıkla gereken kontroller yapılabiliyor. Bu durumda açık emar tıp alanında yaşanan teknolojik gelişmelerin büyük bir kanıtıdır.

MR, hastalıkların tespit edilmesi için uygulanan görüntüleme yöntemleri arasında yer alır. Kapalı ve dar alanlarda MR çektiremiyorsanız alanında uzman hekimlerle görüşerek açık MR fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Antikor Testi Nedir?

Bazı iş yerlerinin çalışanlarında antikor testi istediğini duymuş olabilirsiniz. Antikor testi, kişinin daha önce COVID-19 geçirip geçirmediğini ve bağışıklık durumunu öğrenmede etkili bir yöntemdir. Bu sebeple günümüzde oldukça yaygın olduğu söylenebilir.

Antikor Testi Kimlere Uygulanır?

Bu testi COVID-19 geçiren ve geçirmeyen herkes tarafından yapılabilir. Normal hayata geçiş sürecinde antikor testi büyük bir önem taşıyor. Testi ne zaman yaptırmanız gerektiğini öğrendikten sonra kolay bir şekilde bağışıklık durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Antikor Testi Neden İstenir?

Testin temel amacı kişinin daha önce COVID-19 olup olmadığını, olduysa da mevcut bağışıklık durumunu öğrenmektir. Şu anki bağışıklığınızı öğrenmek istiyorsanız hiç zorlanmadan yakınınızdaki hastanelere başvurarak antikor testi yaptırmanız mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu