Genel Sağlık

HSG Filmi

Halk arasında rahim filmi olarak da bilinen HSG filmi bir kadın doğum uzmanı ve radyoloji teknisyeni tarafından çekilen bir filmdir. Çoğunlukla genel yatağın lokal anestezi ile uygulanmayan HSG filmi bazı durumlarda anestezi yapılarak da uygulanabilir.

HSG Filmi Nasıl Çekilir?

Hastaya masaya sırt üstü yatırılır. Ayakları masanın üzerine koyarak hafifçe açar. Hastaya muayene aleti spekulum takılır. Rahim ağzı antiseptik solüsyon ile temizlendikten sonra rahim ağzına ince bir tüp yerleştirilir. Bununla rahim ağzına bir sıvı verilir. Bu sıvı rahim ve tüplere doğru ilerler. Bu esnada da film çekilerek rahim içi komple görüntülenir.

HSG Filmi Neden İstenir?

Hastada kısırlık sorunu varsa, tekrarlayan düşük ve erken doğum hikayesi taşıyorsa, hastanın rahiminde bir yapışıklık durumu bulunuyorsa ve tüm rahim içinin fonksiyonları incelenmek isteniyorsa bu tür durumlarda hsg filmi istenir.

HSG Filmi Kullanım Alanları

Hsg filmi kısırlık, düşük, kapalı kanal ve kanser gibi durumlarda kadın doğum alanında kullanılmaktadır. Genellikle bebek sahibi olamayan hastalarda uygulanmaktadır.

Açık Emar ile Kapalı Emar Farkı

Kapalı emar yöntemi ile açık emar arasında teknik olarak herhangi bir fark bulunmamaktadır. Tek farkı kapalı alana giremeyen ve emar çekimi yapılamayan hastaların açık emar yoluyla görüntülenmesini sağlamasıdır.

Açık Emar Nedir?

Hastanın emar çekimi esnasında vücudunun büyük bir bölümünün açıkta kaldığı görüntüleme türüne verilen ad açık emar olarak bilinir. Hasta yan yatarak dışarı ile temas halinde olur ve dergi, kitap bile okuyabilir.

Açık Emar Neden İstenir?

Açık emar çoğunlukla Kapalı alan korkusu olup kaygı derecesi yüksek olan kişilerde MR içine sığmayacak kadar kilolu ve vücut alanı geniş olan kişiler de ve yaşlı ya da çocuk gibi MR içinde uzun süre kalamayacak ve duramayacak olan kişilerde istenmektedir.

Açık Emar Avantajları Nelerdir?

Açık emar yanında refakatçi bulundurmak isteyenler için büyük kolaylık sağlar yanında özellikle yaşlı ve çocuk olanlar bu konuda kolayca MR çektirme imkanına sahip olurlar bunun yanında kilolu insanların MR çekiminde yaşadıkları büyük sıkıntılar burada ortadan kalkmış olur ve en çok da kapalı alan korkusundan dolayı emar çekiminin mümkün olmayan hastaların rahatlıkla görüntülenmesi yapılabilmektedir.

Açık Emar Fiyatları

Açık emar fiyatları konusunda emarın çekileceği hastane veya görüntüleme merkezi ile iletişime geçerek bilgi almak çok daha sağlıklı olacaktır.

Antikor Testi Nedir?

Enfeksiyona yol açan mikroorganizmaları yok etmek için bağışıklık sistemi tarafından üretilen hücreler antikorlar olarak bilinir. Vücudunda bir hastalık etkeni bulunduğundan şüphe edilen kimselere antikor testi uygulanır.

Antikor Testi Kimlere Uygulanır?

Korona virüs hastası olan biriyle temas ettiğinizi düşünüyorsanız ya da komik 19 geçirip iyileştiyseniz bağışıklık sisteminizin gelişip gelişmediğini görmek açısından antikor testi yaptırabilirsiniz. Eğer doktorun hastasının vücudunda bakteri ve virüs bulunduğuna dair bir şüphesi varsa antikor testi yapılmasını isteyebilir.

Antikor Testi Neden İstenir?

Kişinin bakteri veya virüse maruz kaldığı durumlarda, kişi enfeksiyon belirtisi gösterdiğinde, kişi enfekte olup belirti göstermediği durumlarda, eğer kişi plazma tedavisinde donör olacaksa, bulaşıcı hastalığı bilmeden yayan kimselerin tespit edilmesinde ve enfekte olan kişilerin bağışıklığının gelişip gelişmediğini tespit etmek amacıyla antikor testi istenir.

Antikor Testi Yöntemleri Nelerdir?

Farklı şekillerde uygulanabilen antikor testinin en yaygın kullanılan iki türü hızlı tanıdıklarının kullanılması veya kan testleridir. Ayrıca farklı kan tahlillerinin de istenmesi söz konusu olabilir. O zaman aç karna verilen kan tahlile gönderilir.

Antikor Testi Fiyatları

Bir çok antikor testi hastane ve laboratuvar ortamında gerçekleşir. Bunların bir kısmı koronavirüs salgını döneminde ücretsiz de yapılmış olsa da bir çok hastanede belli bir ücret talep edilmekte ve fiyat konusunda bilgi almak için hastane ya da laboratuvar ile görüşmek gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu