Genel Sağlık

Karın Germe Ameliyatı ile Zayıflayın!

Genel kapsamda karın germe, diyet ve egzersizle alınamayan karın ve alt karın bölgesindeki gevşek deri ve yağların giderilmesi ameliyatıdır. Sezaryen, hamilelik ve sürekli kilo almanın neden olduğu sarkmalar, çatlaklar ve yağlanmalar estetik cerrahi ile kolayca giderilebilir. Sadece göbek deliğinizin altındaki bölgede yağlanma ve gevşeklik varsa mini karın germe yeterli olacaktır. Mini karın germe hem ameliyat süresi hem de iyileşme süresi açısından daha basit bir işlemdir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty)

Karında oluşan ve hastanın psikolojisini estetik açıdan olumsuz etkileyen sarkmaları gidermek için uygulanan kozmetik cerrahi müdahale yönteminin adı karında “abdominoplasti” ve medikalde “abdominoplasti” ameliyatıdır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Abdominoplastide genel olarak; karnın alt kısmında yatay bir kesi (bu kesi mayo altına gizlenecek kadar alçaktır) ve göbek çevresinden bir kesi yapılır. Kısmi karın cerrahisinde bu kesiler biraz daha kısadır. Bazen göbek çevresinden bir kesi yapılmayabilir. Bu kesilerden sonra karın germe ameliyatı için deri, göğüs alt kısmındaki kasık kasından ayrılır.

 

Sonuç olarak karın kasları esnetilerek güçlendirilir ve herhangi bir zayıflık varsa düzeltilir. Daha sonra cilt gerilir ve yerine dikilir. Fazla deri kesilerek çıkarılır. Dikişler bir bandajla kapatılır. Genellikle, cerrahi alanda birikecek fazla sıvıyı gidermek için dren adı verilen ince tüpler derinin altına yerleştirilir.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Karın bölgesindeki fazla yağlanmalara diyet ve egzersiz yapmalarına rağmen yine de kurtulamayan kadınlara ve erkeklere uygulanan karın germe ameliyatı bir vücut şekillendirme yöntemidir. Karın germe, vücudu deforme olan kişilere, sezaryen sonrası veya çoğul gebelik gibi aşırı kilo alma durumlarında uygulanan popüler bir estetik ameliyat türüdür. Bu gibi durumlardan sonra karın derisi ve kas yapısı doğal olarak normal ve gergin durumuna dönmeyen kişiler kolaylıkla eski şekillerine dönebilirler. Artroplasti, kronik hastalığı olmayan hastalara önerilir ve anesteziye uygundur.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı?

Ameliyat olan kişiler ameliyat öncesi vitamin ve çeşitli ilaçlar kullanırlar. Sigara ve içki konusunda doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız. Bu koşullar başarılı bir sonuç için önemli bir rol oynamaktadır. Sigara veya alkol gibi alışkanlıklarınız varsa, ameliyattan en az iki hafta önce bu alışkanlıklarınızı bırakın. Ameliyattan önce soğuk algınlığı, grip veya başka bir hastalığınız varsa ameliyatı ertelemek faydalı olabilir.

 

Ayrıca; karın germe ameliyatı öncesinde aşırı egzersiz, dengesiz beslenme, güneşlenme gibi aktivitelerden kaçınmalısınız. İyileşme sürecini olumlu etkileyen faktörler arasında dengeli beslenme, meditasyon ve açık hava yürüyüşleri yer alır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?

Ameliyattan sonra ortalama hastanede kalış süresi 1-3 gündür. Karın germe sonrası şişlik ve ağrı normaldir. Bu birkaç gün sürebilir. Ağrı kesici almak ağrıyı giderecektir. Ameliyattan 1 ila 3 gün sonra dren alınır ve dikişler 1 ila 3 hafta sonra alınır. 2-4 hafta sonra işinize dönebilirsiniz. Birkaç ay sonra kendinizi eskisi gibi hissetmeli ve tüm fiziksel aktivitelerinizi yapabilecek duruma gelmişsinizdir. Yara izlerinin daha az belirgin hale gelmesi 9-12 ayı bulabilir.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süreci

Hastalar genellikle karın germe ameliyatı sonrası cerrahi durumlarına göre 1-2 gün yatarak tedavi edildikten sonra taburcu edilirler. Genellikle karın germe ameliyatından sonra hastaların özel bir korse giymeleri önerilir. Bu korseyi bir ay boyunca sürekli kullanmak karın bölgesinin istenilen şekle gelmesine yardımcı olabilir ve ameliyat başarı oranını artırabilir. Ameliyattan yaklaşık 3 ila 4 saat sonra yakınlarınızın yardımıyla ayağa kalkıp yürüyebilirsiniz ve ertesi gün yardımsız yavaş yavaş yürüyebileceksiniz. Karında yapılan ameliyat ve dikişler nedeniyle ameliyat sırasında biraz ağrı olması normaldir ve gerekli ağrı kesiciler doktor tarafından uygulanacaktır.

Popo Estetiği Nedir?

Kalça estetiği, kalça ve kalçalara yapılan herhangi bir cerrahi işlemdir. Amaç poponuzu şekillendirmek ve kaldırmak, hacminiz yoksa hacim kazandırmak, fazla kalçaları almak ve belinizi küçültüp inceltmektir. Popo kaldırtmak, daha genç ve daha kıvrık görünmek isteyen birçok kadının tercih ettiği güvenli bir işlemdir.

Popo Estetiği Nasıl Yapılır?

Genellikle popo estetiği için yapılan işlemler mevcut deformeye, hastanın ihtiyaç ve beklentilerine bağlıdır. Bu tür işlemler arasında popo dikleştirme, obezite ve yaşlanmanın iç ve dış kalça üzerindeki etkilerinin azaltılması, popo derisinin sıkılaştırılması yer alır. Kalça sarkması gibi bir sorununuz yoksa kalça germe ameliyatı sadece liposuction, yağ transferi veya şişirme ile yapılabilir.

Kalça Estetiği Uygulamaları Nelerdir?

Tüm popo estetiği ameliyatları bir hastanenin ameliyathanesinde genel anestezi altında yapılır. Yağ greftleme (BBL, Brezilya popo kaldırma); öncelikle karın, bel, sırt, kalça gibi fazla yağlar liposuction ile alınır ve gerekirse yağlar özel olarak konsantre edilerek üst kısma yerleştirilir.

 

Silikon kalçalar; zayıfsanız ve poponuzda yeterince yağ yoksa, enjekte edilen yağ poponuzu yeterince dolgunlaştırmıyorsa veya uzun süreli daha kalıcı etki gösteriyorsa silikon protezler önerilir. Bu işlem poponuzun geride ve yüksekte kalmasını sağlar.

Popo Dikleştirme Ameliyatı

Kalça ekleminin yağ dengesini ve kemik yapısını araştırmak için üç ana bölge incelenmelidir. Bu üç ana bölge şunlardır; üst kalça, orta kalça, alt kalçalar. Aşırı yağlanma, sarkmaya neden olduğu için kalçalarınızın düşük görünmesine de neden olabilir. Alt kalçalarınızda bu problemler varsa, fazla yağları almak için liposuction kullanılır veya fazla deri cerrahi olarak çıkarılır.

Popo Büyütme ve Popo Estetiği Yöntemleri

Başta BBL (Brezilya popo kaldırma) olmak üzere birçok kozmetik popo estetiği operasyonu, çoğunlukla genel anestezi altında yapılan popo kaldırma ameliyatları arasında tercih edilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu