Genel Sağlık

Katarakt Tedavisi

Katarakt tedavisi, gözde oluşan katarakt hastalığının ameliyatla giderilmesidir. Bu hastalık türü sadece ameliyat üzerinden yok edilebilir. Fakat katarakt tekrar etme özelliğine de sahiptir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Katarakta yakın mesafeyi dahi görmede zorluk çekilmesi durumunda tedavi yaptırılmalıdır. Kataraktın henüz ilk belirtisinden itibaren hızlı bir şekilde ameliyata giriş yapılması önemlidir.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Katarakt sinsi bir şekilde meydana gelir. Bu nedenle çoğu belirtileri birçok hastalar tarafından hemen fark edilmez. Kataraktın belirtileri arasında ise gözde görüş kapasitesinin azalması,göz içinde sulanma hissi,göz yorgunluğu olarak belirtilebilir. Bu durum katarakt ameliyatı sonrasında da meydana gelebiliyor. Sinsi bir işleyişe sahiptir.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Kataraktın birçok farklı türleri mevcuttur. Bunlar ise;konjenital katarakt,senil nükleer katarakt,kortikal katarakttır. Her bir katarakt türü ayrıca kendine has birtakım özellikleri söz konusudur.

Makula Deliği Neden Ortaya Çıkar?

Bu hastalık türü direk olarak kornea kısmındaki sorunlara bağlı olarak meydana gelir. Bu durumda makula deliklerinin ameliyatla tedavi edilmesi şarttır. Göz hastalığı özellikle de 55 ve üzeri yaşlarda belirti gösterir.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Merak edilen sarı nokta hastalıkları gözde sarımtırak nokta tarzından oluşumlar meydana geldiği tipik bir göz içi hastalığıdır. Halk arasında sarı nokta hastalığı olarak da bilinen makula delikleri başlı başına bir göz hastalığıdır.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Sarı nokta hastalıkları 55 ve üzeri yaş aralığındaki hastalarda ve önceki dönemlerde geçirilen katarakt ameliyatı sonrasında görülür. Ayrıca yoğun sigara ve alkol kullananlara da görülebiliyor.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var Mıdır?

Sarı noktalı göz hastalığının kuru ve yaş olmak üzere 2 farklı türü de mevcuttur. Her iki tipi de mutlaka tanı ve tedavisi yapılmalıdır.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtiler Nelerdir?

Sarı noktalı göz hastalığında birçok belirtiler söz konusudur. Göz içerisinde yanma ve kaşıntı hissi,görüş kapasitesinde düşüklük ve ışığa karşı hassasiyet belirtileri söz konusudur.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Sarı noktalı göz içi hastalığının tanısında ilk olarak hasta öyküsü alınır. Hemen akabinde ise, göz içi muayenesi özel bir cihaz üzerinden yapılır.

Makula Deliği Nedir?

Makula delikleri gözün arka kısmında yer alır. Korneo bölümü ile bitişiktir. Bu nedenle korneada meydana gelen işlev sorunları beraberinde makula delikleri hastalıklarına da neden olur.

Makula Deliği Kimlerde Görülür?

Makula delikleri daha çok 55 ve üzeri hastalarda,yoğun sigara ve alkol tüketenlerde,sıklıkla katarakt ameliyatına maruz kalanlarda ortaya çıkar.

Makula Deliğinde Belirtiler Nelerdir?

Makula deliklerinde temel belirtiler ise, gözde huzursuzluk,göz yorgunluğu,görüş kapasitesinde azalma olarak vurgulanabilir.

Makula Deliğinde Tanı Konur Konur?

Makula deliklerinde tanı direk olarak profesyonel göz doktoru tarafından pratik bir şekilde konur. Bu kapsamda göz içi muayenesi yapılır. Makula delikleri kısmı kapsamlı olarak mercek altına alınır.

Makula Deliğinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Makula deliklerinde tedavi yöntemleri olarak da cerrahi müdahale ilk sırada yer alır. Birçok göz içi hastalıkların tedavisinde cerrahi girişim birinci planda yer alır. Makula deliği problemlerin de bu yöntem üzerinden giderilmesi mümkündür. Bu gibi göz hastalıklarında göz damlaları kullanılması işe yaramayabilir.

Makula delikleri bugün modern olarak tedavi edilir. Yüksek teknolojili ameliyathane servisi üzerinden makula delikleri gibi göz hastalıkları birkaç saat içerisinde başarılı bir şekilde tedavisi yapılır. Böylece hastada yaşam kalitesi yeniden yükseltilir. Makula delikleri ameliyatlarıyla hastalar daha pozitif bir yaşama sahip olur.

Ayrıca ameliyattan sadece 2-3 gün sonrasında hastalar iş ve sosyal hayatına devam edebilir. Makula delikleri hastalık belirtilerinde hemen göz doktoruna başvurulmalıdır. Bu kapsamda göz doktoru kurumsal sitesi üzerinden de hızlı bir şekilde ameliyat randevusu alınabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu