Psikoloji

Öfkelendiğinizde Sakin Kalabilmek İçin En Etkili 7 Yöntem

Aşırı derecede öfkelenmek ve öfke kontrolünün sağlanmaması, daha büyük problemlere neden olabilir. Bu nedenle mutlaka öfkelendiğinizde sakinleşmek için çaba sarf etmeniz, sağlıklı bir psikoloji için faydalı olacaktır.

Çevreye daha fazla zarar vermemek ve istenmeyen ağır sonuçlardan kaçınmak için, her şeye rağmen sakinleşmeye özen göstermeniz gerekir. Diğer taraftan aşırı öfkenin ruh sağlığını da olumsuz etkilediği yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Özellikle sıklıkla öfkelenen biriyseniz, bundan kurtulmanız için atabileceğiniz bazı adımlar bulunuyor. Öfke kontrolünün sağlanması var olan öfkenin daha olumsuz sonuçlar doğurmaması için önemlidir.

Yürüyüşe Çıkın

Kendinizi sinirli hissettiğinizde kısa bir yürüyüşe çıkmanız son derece faydalı olacaktır. Genel olarak fiziksel aktivitenin gerginliği azaltıcı etkileri bilinmektedir. Özellikle bahçeli bir ortamda bulunuyorsanız, bahçeye çıkarak kısa bir yürüyüş yapmanız öfkenizin dinmesi için faydalı olacaktır.

Derin Nefes Almaya Özen Gösterin

Yapılan bilimsel araştırmalara göre öfke anında derin nefes almak, öfkeyi dindirmeye yardımcı olmaktadır. Bu yüzden özellikle kırmak istemediğiniz insanlara karşı öfkeliyken derin derin nefes alıp vermeniz, öfkeye neden olan hormonların daha fazla salınımını önleyecektir.

10’dan Geriye Doğru Sayın

Öfkelendiğinizde yapabileceğiniz şeylerden biri de 10’dan geriye doğru yavaş yavaş saymaktır. Bu sayede öfkeli halinizi bir nebze unutabilir veya olaya odaklanmayacağınız için kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Bu yöntemde yine etkisi kanıtlanmış öfke kontrol yöntemleri arasında yer almaktadır.

Tekrar Edin

“Sakin ol sakin ol” şeklinde aynı kelimeleri tekrar etmeniz, öfke kontrolü sağlamak adına fayda gösterebilir. Bunu yaparak dikkatinizi öfkeden uzaklaştırabilir ve daha kolay sakinleşebilirsiniz.

Müzik Dinleyin

 

Müziğin ruhu güzelleştirdiği her zaman için bilinen şeylerden biridir. Arabesk tarz müzikler ise bunun tam tersi etki bırakabilir. Bu nedenle biraz hareketli ve sevdiğiniz müzikleri dinlemeniz, öfkenizi dindirmek için faydalı olabilecek uygulamalardan biridir.

Hayal Kurmayı İhmal Etmeyin

Öfkeliyken hayal kurulur mu? Sorusunu sorabilirsiniz. Ancak birçok klinik çalışmada öfkeli insanların özellikle ferah bir ortam hayal etmelerinin, öfkenin dinmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Örneğin kendinizi güzel bir tatil ortamında hayal edebilirsiniz.

Karşı Tarafla İletişime Girmeyin

Öfkeli olduğunuz durumlarda öfkeye sebep olan kişiler ile iletişime girmeniz, bir anda kendinizi kaybetmenize sebep olabilir. Bu yüzden kısa süreliğine de olsa o kişi ile iletişimi kesmeniz faydalı olacaktır. Aynı zamanda aşırı öfkeliyken farklı insanlarla da iletişim kurmak, öfkenizin artmasına ve o kişilerle de tartışmanıza neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu