Genel SağlıkPsikoloji

Protein Ağırlıklı Beslenmek Sağlık İçin Çok Önemli

Protein bakımından zengin bir diyet olmadan sağlıklı beslenmekten söz etmek mümkün değildir. Proteinler sağlıklı bir metabolizma için gereklidir ve kas yapımından çok daha fazlası için vücuda yeteri kadar alınmalıdır.

Protein Bakımından Zengin Beslenmek Çok Önemli

Yağların ve karbonhidratların yanı sıra proteinler de sağlıklı beslenmenin en önemli parçalarından biridir. Vücudumuz yağlar tarafından inşa edilen ve parçalanan değerlerin yaklaşık %20’sini oluşturur.

En küçük yapı taşı olarak bilinen proteinler organların fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmesi için gereklidir.

Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine gelmesi için protein alımının kesintiye uğramaması gerekir.

Yüksek proteinli bir diyet sayesinde sindirilen proteinler, vücutta aminoasit kombinasyonunun artması ve sindirim sistemindeki çalışmanın sağlanması için gereklidir.

Bazı aminoasit türleri vücuda alınan besinlerden sonra üretilirken, bazılarının ise vücut tarafından üretilmesi söz konusu değildir. Bu da ancak protein açısından zengin bir diyet tercih edilerek sağlanmalıdır.

Vücut İçin Enerji Rezervidir

Vücudumuz belirli bir miktar protein depolama özelliğine sahiptir. Bununla birlikte vücuda alınan yüksek proteinli diyetler, enerji sağlasa da alınan proteinlerin belirli bir süre sonra yakılmış olması yeniden protein gereksinimi ortaya koyar.

Proteinler tıpkı yağlar gibi vücudumuza enerji sağlar. Ayrıca bu enerji sadece vücutta yağ veya karbonhidrat eksikliği olduğunda kullanılır. Yani vücudumuzda yağ veya karbonhidrat eksikliği yoksa alınan proteinler enerji olarak kullanılmaz.

Yağlar parçalandıktan sonra vücudun enerji ihtiyacı varsa, proteinlerde parçalanarak enerji olarak kullanılır.

Aşırı enerji kaybı dolayısıyla proteinlerin harcanmasına bağlı olarak kas kütlesinin azalmasına neden olur.

Bu yüzden özellikle kas kütlesi inşa etmek isteyen kişilerin karbonhidratlar, yağlar ve proteinler bakımından dengeli bir beslenme alışkanlığına sahip olması önemlidir. Aksi halde depolanan proteinler enerjiye dönüşüp kaybolacağı için, kilo vermekle birlikte kas inşasının sağlıklı olması mümkün değildir.

Genel olarak bakıldığında proteinler, yağlar ve karbonhidratlar için sağlıklı bir denge kurmak karmaşık gelebilir. Bu yüzden vücudun enerji ihtiyacını yağlardan ya da karbonhidratlardan karşılayıp karşılamadığını bilmek gerekir.

Dengeli bir beslenme sürdürüyorsanız günlük ihtiyacınız olan protein miktarı, kilonuzun ortalama 1,5 katıdır. Yani 100 kiloluk bir birey için günlük protein ihtiyacı 150 gram civarındadır. Ancak bu normal hareketliliğe sahip kişiler için geçerlidir.

Fazla fiziksel hareketliliğe sahip olan kişiler için ise alınması gereken protein miktarı kilosunun iki katına kadar çıkabilir.

Bitkisel ve Hayvansal Proteinler Arasındaki Farklar

14

Vücuda alınan bitkisel proteinlerin işlenmesi daha az enerji harcanmasına neden oluyor. Ancak sağlıklı bir metabolik çalışma için proteinlerin bitkisel ve hayvansal gıdalardan alınması da sağlık açısından önem taşımaktadır.

Bu yüzden tek tip beslenme yerine mümkün olduğu kadar bitkisel ve hayvansal bir protein çeşitliliğine önem vermek, sağlık açısından gereklidir. Bu nedenle uzmanlar besin kaynaklarının çeşitliliğine önem vermektedir ve tavsiye etmektedirler.

Sitemizdeki tüm sağlık bilgileri okuyucularımıza ön bilgi verme amaçlı olup asla tavsiye niteliği taşımazlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu