Diyetler

Protein İle Kilo Verin

Sağlıklı zayıflamak için yapılan protein diyetleri, karbonhidratı düşük popüler diyetler arasındadır. Vücuda alınan karbonhidratlar vücuttaki fazla yağın hızlıca yakılması için metabolizmanın çalışmasına yardımcı olur. Bunun içinde protein ile etkileşimi önemlidir.

Sağlıklı beslenmek için en önemli gereksinimlerden biri olan proteinler, doğru alındıklarında kilo verme sürecini de hızlandırırlar. Çünkü bu besin bileşikleri metabolizmanın sağlıklı ve hızlı çalışmasına yardımcı olurlar. Üstelik proteindeki kalorilerin zayıflamak için üçte biri anında yakılır.

Zayıflamak için karbonhidrat ve yağ bakımından düşük ancak protein bakımından zengin diyetleri tercih etmek, hızlı ve sağlıklı zayıflamak için oldukça faydalıdır. Ancak karbonhidrat ve yağ alımını kısıtlamak için sağlıksız beslenme koşullarına da dikkat etmek gerekir.

Aksi halde protein alımı yüksek olurken vücudun ihtiyaç duyacağı mineral ve vitaminlerin alımının düşük olması, kısa veya uzun vadede sağlık sorunlarına neden olabilir.

Protein Tozu mu Yoksa Gerçek Protein mi?

Protein tozu veya doğrudan besinlerden alınan proteinler üzerinde birçok araştırma yapılmıştır.

Her ne kadar protein tozları da kas yapımı için faydalı olsa da, doğal besin içeriklerinden alınan proteinlerin yerini tutmayacaktır. Çünkü besin içeriklerinden protein alınırken, vücudun ihtiyacı olan diğer besin kaynakları belirli bir miktarda alınmış olur.

Bu yüzden uzmanlar mümkün olduğu kadar doğal besin kaynakları ile protein ihtiyacının karşılanmasını tavsiye ediyorlar.

Karbonhidrat ve yağ bakımından dengeli bir beslenme sürdürmek, vücudun enerji ihtiyacında protein yakılmasını önlemeye yardımcı olur.

Her ne kadar yağlı ve yüksek karbonhidratlı besinler kalori bakımından yüksek olsalar da, burada belirli bir denge kurmak önemlidir.

Şayet vücut ihtiyaç duyduğu enerjiyi yağlar ve karbonhidratlar ile karşılayamaz ise, bu kez depoladığı protein kaynaklarını kullanmak zorunda kalır.

Bu da zayıflama konusunda sorun olmasa da sağlıklı kas yapımı konusunda sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden protein alımı gerçekleşirken karbonhidrat ve yağ bakımından daha dengeli bir beslenme sürdürmek önemlidir.

Özellikle sporcular için bu dengeyi korumak daha fazla önem taşımaktadır. Çünkü yapılan sporun amacı zaten sağlıklı zayıflamak ve kas dengesi inşası sağlamaktır.

Sağlıklı Protein Almak İçin Neler Tüketilmeli?

Protein alımını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek için, bitkisel ve hayvansal gıdalar tüketmek önemlidir. Tek tip beslenmek yerine hem hayvansal hem de bitkisel gıdalardan protein ihtiyacını gidermenin sağlık açısından büyük önemi bulunuyor.

Balık çeşitleri, yumurta, tavuk etti, kırmızı et, süt ve süt ürünleri, baklagiller gibi besin kaynakları protein bakımından zengindir.

Alkol ve şeker tüketiminden mümkün olduğu kadar uzak durarak sağlıklı karbonhidrat ve yağ alımına da yeteri kadar önem verilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu