Genel Sağlık

Sakinleştirici Etkiye Sahip 10 Doğal Antidepresan

Glisin seviyesi yüksek birçok yiyecek ve içecek doğal bir antidepresan işlevi görür. Glisin, kasların gevşemesine yardımcı olduğu için de vücut için en faydalı maddelerden biridir. İşte içildiğinde doğal bir antidepresan etkisi uyandıran 10 yiyecek ve içecek:

Papatya Çayı

Son yıllarda tüketim miktarı yarı yarıya artan papatya çayı, ülkemizde de en fazla içilen bitki çaylarının başında geliyor. Mide ve kas ağrılarına iyi gelen papatya çayı, sakinleştirici bir etkiye sahip. Bu nedenle uykuya dalmakta zorlanan kişiler, gece yatmadan 1 -2 saat önce papatya çayı içilebilir. Daha sağlıklı olduğu için bu çayın içine beyaz şeker yerine bal ya da esmer şeker atılabilir.

Bitter Çikolata

Beslenme uzmanlarının da tavsiye ettiği bitter çikolata öğün aralarında en çok yenen atıştırmalıkların başında geliyor. Bitter çikolata, vücudun serotonin hormonu salgılamasını sağladığı için en doğal antidepresanlardan biridir.

Havuç

Tansiyonu dengeleyen ve göz sağlığına iyi gelen havuç, potasyum ve fosfor bakımından zengindir. Yüksek oranda A vitamini içeren havuç, strese iyi geldiği için sık aralıklarla tüketilmelidir.

Sarımsak

Kızartmalarda ve çeşitli salatalarda kullanılan sarımsak, birçok açıdan insan sağlığına faydalıdır. Sakinleştirici bir etkiye sahip olan sarımsak, uyku bozukluklarına da iyi geliyor.

Çilek

Başta çilek olmak üzere tüm kırmızı meyveler de doğal birer sakinleştiricidir. Ancak bu meyveler sadece mevsiminde tüketilmeli, hormonlu olanları ise tercih edilmemelidir.

Sarı Kantaron Çayı

Aktarlarda ve online mağazalarda satılan sarı kantarondan yapılan çay, sadece 4 -5 dakika içerisinde pratik bir şekilde demlenebilir. En doğal sakinleştiricilerden biri olan sarı kantaron çayı hem sinirsel rahatsızlıklara hem de sindirim sistemi hastalıklarına iyi geliyor.

Pancar

Hem yemeği hem de turşusu yapılan pancarın mental anlamda rahatlamanızı sağlar.

Melisa Çayı

Genellikle kış aylarında tüketilen melisa çayı strese bağlı kaygı bozukluklarını azaltır. Depresyona yakalanma riskini de azaltan melisa çayı, tercihe bağlı olarak günde bir ya da iki fincan içilebilir.

Kuşkonmaz

Folik Asit ve B vitamini bakımından zengin olan kuşkonmazın az bilinen faydalarından biri sakinleştirici bir etkiye sahip olmasıdır.

Portakal

Kış aylarında en fazla tüketilen turunçgillerin başında gelen portakal, bağışıklık sistemini güçlendirir ve enerji verir.  Yüksek oranda C vitamini içeren portakal, stresi azalttığı için de düzenli aralıklarla tüketilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu