Genel Sağlık

Sirkeli Suyun Faydaları ve Zararları

Sirkeli suyun faydaları genelde cilt ve saç sağlığı üzerinde bilinse de, metabolik sağlık için de birçok önemli faydası bulunuyor. Düzenli olarak kullanıldığında fiziksel sağlığa etki eden sirkeli su, aynı zamanda cilt ve saç güzelliği üzerinde de ciddi olumlu etkiler bırakıyor.

Sirkeli Suyun Faydaları Nelerdir?

Antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahip olan sirkeli su, bakterilerin yok edilmesinde son derece faydalıdır. Bazal metabolizma hızını artırarak zayıflamaya etki etmesi de sirkeli suyun sağlığa faydaları arasında bilinmektedir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Sirke tokluk hissini artırarak kilo verme konusunda son derece yardımcı besinlerden biridir. Ayrıca bazal metabolizma hızını artırmaya yardımcı olması da kilo verme konusunda etkilerini artırmaktadır. Artan bazal metabolizma hızı sayesinde egzersizler dışında da fazladan kalori yakmaya başlayabilirsiniz.

Kalp İçin Faydalıdır

İçeriğindeki asetik asit, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Kan basıncının düşürülmesi yüksek tansiyonu önleyerek kalp hastalıklarının görülme riskini azaltır. Günümüzde kronik yüksek tansiyon problemi yaşayan birçok insan da aynı zamanda kalp rahatsızlıkları da görülmektedir.

Hücre Hasarını Önler ve Oksidatif Strese İyi Gelir

Antioksidan içeriklere sahip olması nedeni ile hücre hasarını önlemede sirkeli suyun faydaları bulunuyor.

Oksidatif stres için etkileri bulunan sirkeli su, dolayısıyla çeşitli kronik problemlerin ortaya çıkmasını daha engellemeye yardımcı olur. Stresin kronik rahatsızlıkları tetikleyici etkileri düşünüldüğünde, stresin önlenmesinin önemi ortaya çıkmaktadır.

Kötü Kolesterolü Düşürür

Klorojenik asit adındaki antioksidan bakımından zengin olan sirkeli su, kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Kötü kolesterolün yüksek olması başta kalp hastalıkları olmak üzere kronik problemlerin ortaya çıkmasına da neden olmaktadır.

Sindirim Sağlığı İçin Faydalıdır

Sindirim sistemindeki sağlıklı bakterilerin artmasına yardımcı olur. Ayrıca içerdiği mineral ve vitaminler, bağırsaklar üzerinde detoks etkisi yaparak sindirimin daha iyi gerçekleşmesini sağlar.

Zihinsel Sağlık İçin Faydalıdır

Zihinsel sağlığı korunması ve artırması da sirkeli suyun önemli etkileri arasındadır. Daha çok yaşlılıkta ortaya çıkabilecek zihinsel sağlık problemlerini önlemek için etkilidir.

Sirkeli Suyun Zararları Nelerdir?

Sirkeli suyun zararları arasında doğrudan sayılabilecek herhangi bir etkisi bulunmuyor. Ancak aşırı tüketilmesi durumunda, kan şekeri düzeyini düşürebilir. Diyabetli kişilerde kan şekeri seviyesinin düşmesi, hastalığının semptomlarının artmasına neden olur.

Enfeksiyonları tedavi edici özelliklere sahip olsa da, aşırı kullanılması tansiyonun yükselmesine de neden olabilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu