Genel Sağlık

Tüp Mide Ameliyatı

Günümüzde kilo vermeye yardımcı olmak için kullanılan cerrahi prosedürlerden biri tüp mide ameliyatı olarak karşımıza çıkar. Halk arasında “mide küçültme ameliyatı” olarak da bilinir. Mide gıda alımını sınırlamak için kullanılan ve kilo vermede ilk adım olarak tercih edilen tüp mide ameliyatı mideden gıda alımında az da olsa azalmaya neden olur. Sonuç olarak tüp mide ameliyatı olan kişilerin iştahlarında doğal bir azalma olur, metabolik insülin direncinin kırılmasına ve kilo verme başlamadan önce normal seviyelerde kalmasına izin vererek daha rahat yemeye olanak sağlar.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Vücut kitle indeksi 50’nin üzerinde olan, fazla kilolu olarak tanımlanan ilerleyici obezitesi olan hastalar için en uygun tedavilerden biridir. Tüp mide ameliyatı geçiren hastaların neredeyse tamamı ilk bir yıl içinde fazla kilo almaktadır.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Kısıtlayıcı bariatrik cerrahi; tüp mide ameliyatı, adından da anlaşılacağı gibi mide hacmini küçültmek ve gıda alımını kısıtlamak için yapılan bir ameliyattır ve kısıtlayıcı obezite ameliyatlarından biridir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Sadece mide kapasitesini azaltarak gıda ve kalori alımını kısıtlayan tüp mide ameliyatı diğer cerrahi yöntemler gibi bağırsakta besin emilimini etkilemez. Demir eksikliği anemisi başta olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırlar. Bu nedenle tüp mide ameliyatı sadece obeziteyi tedavi etmekle kalmayıp kişinin genel sağlığını da koruduğu için diğer yöntemlere göre daha güvenilir bir seçenektir.

Midenin denilen bir kısmından salgılanır ve tüp mide ameliyatı ile fundusun büyük bir kısmı çıkarılır. Sonuç olarak mideden salgılanan açlık hormonlarının miktarı azalır ve ameliyat sonrası iştah ameliyat öncesine göre önemli ölçüde azalır.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Kilolu kişilerde de uygulanabilen bir ameliyattır. Tedavi gerektiren obezite ya da obezite, genç-yaşlı, çocuk ve yetişkin her yaştan insanı etkileyebilen bir hastalıktır. Bu bağlamda obezite. Kalp damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, kısırlık gibi birçok hastalığa yol açabilen bir hastalıktır. Özellikle günümüz modern toplumda obezite, egzersiz yapma, televizyon veya bilgisayar karşısında oturma veya sağlıksız hazır yemek yeme şansı olmayan çocuklar arasında yaygındır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Ameliyat sonrası diyet çok önemlidir. Çalışmanın ilk birkaç haftasında, tamamen sıvı besleme fazı, püre veya katı faza dönüşür. Mide hızla yenilenen bir organdır, bu nedenle doktorunuzun önerdiği diyete uymak hem başarılı kilo vermeyi hem de zor kilo alımını sağlayabilir. Dolu mideyle daha az yemenin yaşam boyu faydalarını sürdürmek, mide hacmini artırmak ve yetersiz beslenme engellerini önlemek için katı ve sıvı ürünleri yemek arasında 30 dakika bırakmak çok önemlidir.

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Genel olarak tüp mide ameliyatı ileri derecede obez hastalarda geçiş ameliyatı olarak kullanılabilir. Mide kılıfının çıkarılması öncelikle morbid obezite için bir tedavidir. Tip 2 diyabet de dâhil olmak üzere morbid obezite ile ilişkili birçok hastalık bu cerrahi tedaviden büyük fayda sağlar. Bununla birlikte, birincil hedef obeziteden ziyade tip 2 diyabet ise, bypass grup cerrahisinin başarı oranı daha yüksektir.

Aynı zamanda; tüp mide ameliyatı, ileri derecede obez hastalarda grup baypas ameliyatına hazırlanmak için kullanılabilir.

Mide Balonu Nedir?

Obezite sorunları olan kişilerde kardiyovasküler hastalık, endokrin bozukluklar, diğer sistemik durumlar ve hareket etmede zorluk (hatta hiç hareket edememe) gibi sağlık sorunları olabilir. Bu sağlık sorunları insanların yaşam kalitesini düşürür.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Genellikle mide balonu taktırmayı planlayan hastaların bu işlemden önce 8 saat aç kalmaları gerekmektedir. Örneğin sabah 9.00’da tedaviniz varsa en geç 1.00’de yemeyi bitirebilirsiniz. Mümkünse oruç süresi 10 saate kadar uzatılabilir. Mide balonunu yerleştirmek için ek bir hazırlık gerekmez. İşlem sırasında hasta hastaneye veya kliniğe gider, işlem aç karnına yapılır ve işlem öncesi damar yolu açılır. Bu damar yolu ile hastanın vücuduna çeşitli sakinleştiriciler verilir. Bu nedenle hasta yarı uyku durumuna alınır.

Yutulabilir Mide Balonu Neden Takılır?

Yutulabilir bir mide balonundan en çok yararlanan grup, vücut indeksi 27-35 olanlardır. 18-65 yaş arası mevcuttur. Yaşlı ve ergen yaş gruplarında kullanım için araştırmalar devam etmektedir, ancak bu gruplarda kullanım için tam talimatlar henüz mevcut değildir.

Yutulabilir mide balonları kullanmak istemeyen bireyler için ideal bir yöntemdir, aynı zamanda hasta takip bakımında da büyük bir yeniliği temsil etmektedir. Kendiliğinden fırlatılan yutulan balonların üstünlüğü, tekrar kabul, endoskopi ve anestezi ihtiyacı gibi diğer balon ön koşullarını da ortadan kaldırır.

Bu nedenle coğrafi uzaklık nedeniyle tıbbi tesislere başvuran hastaların sıklıkla tercih ettiği ameliyatsız bir kilo verme yöntemi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca mide balonu altı aydan bir yıla kadar midede kalır.

Mide Balonu Fiyatları

Balon tipine, hastaneye ve başvurulan doktora göre mide balonu fiyatı değişmektedir. Bazen bu hastaya hafif sedasyon verilerek yapılır.   Ancak midede belli bir süre kalması şartıyla yapılan tedavilerden biridir.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Kilo vermenize yardımcı olmanın en kolay yolu mide balonu uygulamasıdır. Bu işlemde, hafif anestezi altında endoskop kullanılarak mideye içi sıvı veya hava dolu bir balon yerleştirilir. Bu işlem 15-20 dakika sürecektir. Sonuç olarak, midenin yiyecekleri emme kapasitesi azalır ve daha çabuk doygunluk hissedersiniz. Bu yöntemle hasta birkaç ayda 7-8 kilo verebilir.

Ancak balon 6 aydan 1 yıla kadar vücutta kalabilir ve 5-6 gün içinde endoskopik olarak çıkarılır. Bu yöntemin avantajı, kullanımının kolay olması ve vücutta kalıcı bir değişiklik olmamasıdır, ancak hasta yaşam tarzını değiştirmez ve balon çıkarıldıktan sonra yemeye devam etmezse verilen kilolar geri alınabilir.

Bu yöntemler temel olarak mideyi ikiye böler. Yeni oluşan küçük midede, ince bağırsağın ve on iki parmak bağırsağının bir kısmı bypass edilerek baştan birleştirilir. İki durum kapsanmaktadır. İlk olarak, bir kişinin kalori alımı kısıtlanır ve ikinci olarak, yenilebilir besinlerin alımı azaltılır. Günümüzde bu yöntemler laparoskopik olarak da başarıyla kullanılmaktadır.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Başarılı bir operasyon sonrasında hasta obeziteden kurtulmaya, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmeye özen göstermelidir. Hastanede gerekli kontroller yapılıp hasta taburcu edildikten sonra tedavi süreci devam eder. Diyetisyen ve ameliyatı yapan cerrah tarafından uygun görülen bir diyet programı hasta tarafından dikkatle takip edilmelidir. Hastalar hekim tarafından belirlenen işlemler sırasında hareket etmemeli ve düzenli kontrollere müdahale etmemelidir.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Günümüzde bariatrik cerrahinin üç yöntemi vardır. Bunlardan en yaygın olanı tüp mide ameliyatıdır. İkincisini geleneksel baypas cerrahisi (roux-en-Y) ve üçüncüsü mini baypas cerrahisi izler. Aslında tüp mide ameliyatı ve baypas ameliyatı olarak ikiye ayrılabilir. Tüp mide ameliyatı sadece mideye yapılırken baypas ameliyatı mide ve ince bağırsakta yapılır. Tüp mide ameliyatı, gıda alımını kısıtlayan bir ameliyattır. Bunu mideyi kasarak yapar.

Bypass ameliyatı sadece midenin boyutunu küçültmekle kalmaz, aynı zamanda onu bypass ederek yemek yolunu da kısaltır. Bu gıda alımını azaltır. Mini baypas, 2 metrelik bir bağırsak uzunluğunu atlar. Normal bir baypas, 1 ile 1,5 metre arasındaki yolları devre dışı bırakır. Mini baypas, diğerlerine kıyasla daha basit bir süreç olarak algılanır. Adıyla normal baypas, ancak normal baypastan daha fazla yolu devre dışı bıraktığı için daha ciddi bir işlemdir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede, Ne Kadar Kilo Verilir?

Genel kapsamda obezite ameliyatı dünya çapında en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Çalışmalar, fazla kilolarının yaklaşık %80’inin 12-18 aylık dönemde kaybedildiğini göstermiştir, ancak bu hastaya ve birçok faktöre göre değişir. Ameliyattan sonraki ilk dört ay en hızlı kilo verme dönemidir.

  • İlk ayda ortalama %20 fazla kilom
  • İkinci ayın sonunda %30 fazla
  • Dört. Ay sonunda %45-50
  • ayın sonunda %60
  • ayın sonunda %70

Ayrıca 12. ayın sonunda obezite ameliyatı sonrası fazla kilolarının %80’ini kaybedeceksiniz.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

Ameliyat sırasında midenin bir kısmı kalıcı olarak çıkarılır. Bu mide hacmini azaltır. Tüp mide ameliyatı sonrası işe dönüş tamamen bireysel çalışma koşullarına ve doktor onayına bağlıdır. Ofis ortamında çalışıyorsanız, başlamanız için bir haftalık dinlenme süresi yeterlidir, ancak ağır, aktif bir işte (örneğin bir işçi) çalışan bir hastanın işe dönmesi için bir aya ihtiyacı olabilir. İşe döndüğünde yorgun olmaması önemlidir. Aksi halde ciddi mide problemleriniz olabilir veya ip kopabilir. Bu, iyileşme süresini daha da artıracaktır. Dolayısıyla; obezite ameliyatı laparoskopik olarak yapılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu