Genel Sağlık

Uyku Felcini Önlemek İçin 5 İpucu

Uykudan uyandığımızda vücudumuzun herhangi bir kısmını hareket ettiremediğimizi görmek ve hatta düşünmek bile oldukça korkutucudur. Uyku felci veya karabasan olarak bilinen bu durumu yaşamayı hiç kimse istemez. Maalesef ki bazı nedenlerden dolayı uyku felci problemi ile yüzleşen insanlar bulunmaktadır.

Böyle bir sorunla karşılaşmamak için, alabileceğiniz bazı önlemler bulunuyor. Uyku felci görülmesini önlemek için atacağınız adımlar, genel sağlığın korunmasına da yardımcı olur.

Uyku Felcine Sebep Olabilecek Risk Faktörleri Nelerdir?

Felç gibi ciddi bir rahatsızlığın ortaya çıkmasına etki edebilecek risk faktörleri basit olsalar da etkilidirler. Bu risk faktörlerinden bahsedecek olursak şunları söyleyebiliriz;

  • Vardiyalı işlerde çalışmak
  • Geceleri çalışıp gündüzleri uyuyarak karmaşık bir uyku düzenine sahip olmak
  • Vücudun yeterince dinlenmemiş olması
  • Aşırı uyku halinin sürekli ortaya çıkması
  • Depresyon, stres ve bipolar bozukluk gibi psikiyatrik sorunların bulunması
  • Alkol ve sigara kullanımı
  • Uzun süren uykusuzluk süreçleri

Uyku felcinin görülmesinde ki önemli faktörler olarak ortaya çıkmaktadır. Bu özelliklerin sizde bulunması, uyku felci için risk grubunda yer almanıza neden olur.

Uyku Felcinin Önlenmesine Yardımcı Olacak 5 İpucu

Aşağıdaki öneriler sağlığınız için önemli olduğu kadar, uyku felci probleminin görülme olasılığını da azaltır.

Düzenli Egzersiz Yapmak

Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak metabolizmanın sağlıklı çalışmasına etki eder. Dolayısıyla vücudumuz daha sağlıklı hale geleceği için, uyku felci gibi problemlerin görülme olasılığı da azalacaktır.

Egzersiz yaptıktan sonra kendinizi yorgun hissedebilir olsanız da, düzenli uyku ile bu yorgunluğu telafi edebilirsiniz.

Kaliteli ve Yeterli Uyumak

Uyku sağlığı genel sağlık ile doğrudan alakalı bir durumdur. Kaliteli ve yeterli miktarda uyumanın uyku felcinin dışında birçok rahatsızlığı önleyici faydaları bulunmaktadır.

Uzmanlar günlük 7 veya 8 saat gece uykusunun önemli olduğunu belirtiyorlar. Çünkü tüm organlarımız gece saatlerinde uyunduğu zaman en iyi şekilde dinlenip güne daha zinde başlamamız için önemlidir.

Stresten Uzak Durun

Stresten uzak durmak, tüm sağlık problemlerini en aza inmesi için kesinlikle önemlidir. Yapılan tüm araştırmalar sağlık problemlerinin altında yatan en önemli sebeplerinden birinin stres olduğunu göstermektedir.

Egzersiz yapmak ile birlikte stresi azaltmanın, sağlıkta daha iyi bir iyileşme gösterdiği kanıtlanmıştır. Mümkün olduğu kadar stresi azaltmak için doğal ortamlarda sevdiklerinizle vakit geçirebilir ve eğlenceli aktiviteler düzenleyebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme şüphesiz ki tüm bedenimiz için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Diğer kurallara ne kadar riayet ederseniz edin sağlıklı beslenmediğiniz sürece, uyku felci ve diğer hastalıkların riskini azaltmanız fazla mümkün değildir.

Elbette ki sağlıksız beslenen kişilerde tüm hastalıkların görüleceğini söylemek söz konusu değildir. Ancak hastalıkların görülme riskini ciddi oranda artırmaktadır.

Enerji İçeceklerinden Uzak Durun

Uyku felcinin önlenmesinde dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de enerji içecekleri gibi canlandırıcı olarak bilinen içeceklerden uzak durmaktır. Bu içeceklerin yanı sıra aşırı kahve tüketimi size risk altına sokabilir. Kahvenin kararında tüketilmesi faydalı olup, aşırı şekilde tüketilmesinin sağlık üzerinde birçok zararı bulunmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu