Genel Sağlık

Vitrektomi Ameliyatı

 Genel kapsamda vitrektomi ameliyatı gözün arka kısmındaki geniş alanı dolduran jelin yerinden çıkarılması işlemi olarak tanımlayabiliriz. Gözü iki ana yapıya ayırabiliriz. Ön (kornea ve vitreus) kameranın lens sistemidir; arka kısım (lens ve retina) kamera ve filmin iç kısmı ile karşılaştırılabilir. İlkinin görevi, görüntünün ikincisine ulaşmasına izin vermektir. Ancak asıl işlevi görme ve beyne sinir mesajlarını iletme görevini yerine getiren kısım gözün arkasıdır.

 

Düz vitrektomi ameliyatı olarak da bilinen katarakt ameliyatı, lensin yan tarafında, göz arkasında ve retinada bulunan vitreus jeli üzerine 1 mm’den küçük kesilerin özel bir aletle delinmesiyle gerçekleştirilen ameliyatın adıdır.

 

Vitrektomi Ameliyatı Neden Olur?

Genel anlamda vitrektomi ameliyatı gözde yabancı bir cisim veya enfeksiyon varsa göz içi sıvısındaki kanamayı temizlemeyi ve retinayı (gözün sinir ağının tabakasını) eski anatomik yapısına kavuşturmak için yapılan ameliyattır.

 

Vitrektomi Ameliyatı Kimlerde Görülür?

Vitrektomi, gözün arka boşluktaki kanamaların temizlenmesi, retina yırtılması ve ayrılmasının tedavisi, retinada gelişen zarların temizlenmesi, sarı nokta hastalığı, gözden yabancı cismin çıkarılması gibi rahatsızlık çeken kişilerde görülmektedir.

 

Vitrektomi Ameliyatı Nasıl Gelişir?

Katarakt ameliyatı, fundusun daha net görülebilmesi için özel bir ameliyat mikroskobu ve lensler kullanılarak gerçekleştirilir.

 

Retina Dekolmanı Nedir?

Gözün iç yüzeyini kâğıt gibi saran ve görsel sinyaller üreten ince sinir tabakasına retina denir. Gözün içini dolduran jel benzeri maddeye vitreus denir. Normal lens retinaya bağlıdır. Yaşla birlikte jelleştirici madde sıvılaşacak ve büzülecektir. Bu değişiklikler belli bir aşamaya ulaştığında jel retinadan ayrılmaya başlar. Vitreus kırıldığında, bağlandığı yer olan retinayı çeker. Retina dekolmanı ise retinanın bağlı olduğu dokudan ayrılması sonucu oluşan bir hastalıktır.

 

Hasar görmüş retina veya retina dekolmanı, bir göz doktoru tarafından derhal muayene edilmeli ve tedavi edilmelidir. Aksi takdirde hasta kalıcı görme kaybı yaşayabilir.

 

Bunların yanında; retina dekolmanı esas olarak retinada oluşan bir yırtık ve bu yırtıktan retinanın altına sıvı sızması sonucu oluşur.

 

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Genellikle retina dekolmanı sırasında ağrı olmaz. Tomurcuklanan sinek, örümcek ağı topu gibi koyu lekeler veya gazlı bez gibi görüntüler retina yırtığının işareti olabilir. Özellikle bu şikâyetlere eşlik eden yanıp sönen ışık, zarların yırtılma olasılığını artıran bir semptomdur. Retina ayrılıp ayrıldıkça, görme alanı bir taraftaki perde kapanıyormuş gibi daralır. Hastalık ilerledikçe görme tamamen kaybolabilir. Bu şikâyetler gelişirse acilen bir göz doktoruna başvurulmalıdır.

 

Retina Dekolmanı Tedavi Yöntemleri

Hastalık ilerlemiş ise tek seçenek cerrahi tedavidir. Klinik duruma göre farklı cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bunlar gaz enjeksiyonu ve lazer ameliyatları, göz kapağı ameliyatı ve vitrektomidir. Her birinin amacı, ayrılmaya neden olan sıvıyı çıkarmak, retinayı yatıştırmak ve yırtıkları kapatmaktır.

 

Retina Dekolmanı Tedavi Fiyatları

Tedavi edilmediği takdirde körlüğe neden olan bir hastalıktır. Günümüzde ameliyatla %90 başarı ile tedavi edilebilmesine rağmen bazı durumlarda ikinci bir ameliyat gerekebilir. Bu yüksek başarı oranına rağmen, görme gelişimi her zaman öngörülebilir değildir. Görmedeki artış bazen aylarca, hatta 1 ila 2 yıl sürebilir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi bu hastalık için çok önemlidir. Retina dekolmanı fiyatları yapılan hastaneye göre değişmektedir. Tedavi öncesi fiyat bilgisi almayı unutmayınız.

 

Akıllı Lensin Amacı Nedir?

Katarakt ameliyatı olmuş kişiler, yakın okuma gözlüğü takması gerekenler için yeni bir tekniktir. Amacı gözdeki eski lens yerine hastaya uzağı, yakını ve ortayı görmeyi sağlamasıdır. Ayrıca akıllı lens fiyatları araştırması yapabilirsiniz.

 

Akıllı Lensin Yararları ve Avantajları

Akıllı lensli hastalarda göz derecesi artık ilerlememektedir. Katarakt ameliyatı sadece bir kez yapılır ve artık gözde katarakt kalmaz. Uygun akıllı lens fiyatları bulabilirsiniz.

 

Göz İçi Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

Kataraktı olan ve katarakt ameliyatı olacak olan ve göze uyum sağlamış kişilere uygulanabilir.

 

Akıllı Lens Fiyatları

Akıllı lensler, normal ve astigmat derecesine, muayene olduğunuz hastaneye ve firmaya göre farklı akıllı lens fiyatları vardır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu