Genel Sağlık

Görüntüleme Merkezi Hizmetleri Nelerdir?

Hastaların, hastalık ve şikayetlerinin teşhis edilmesine yardımcı olmak adına doktorlar farklı görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyabilirler. Bu hizmetlerin kolaylaştırılması adına görüntüleme merkezi gerekir. Gerçekleştirilecek görüntüleme türleri arasında renkli ultrason, ultrason, bilgisayarlı tomografi, emar, röntgen gibi görüntüleme yöntemleri bulunur. Bunların değerlendirilmesi için radyoloji alanında uzmanlığını yapmış olan doktorlar gerekir.

Hastanelerin kendi görüntüleme olanakları olsa da pek çok medikal görüntüleme merkezi hastane tesislerinden farklı olarak bulunur. Sağlık hizmeti taleplerinin artması ve hastaların daha küçük, daha erişilebilir alanlarda tanı görüntüleme yaptırmayı daha uygun bulmaları nedeniyle bağımsız görüntüleme merkezleri sağlık sektöründe sıklıkla kullanılmaya başlamıştır.

Görüntüleme Merkezi Avantajları

Çoğu hastaneler ve tıp merkezleri bu hizmetleri verseler de daha küçük medikal görüntüleme merkezi tipik olarak belirli görüntüleme tipinde uzmanlaşır. Tıbbi görüntüleme merkezleri bir hastanede, doktor muayenesinde, tıp merkezinde ya da bağımsız bir tesiste bulunsa da görüntüleme teknisyenlerinin doğru şekillerde eğitilmeleri ve prosedürlerin uygulanması adına yasal lisansa ve kimlik bilgilerine sahip olmalarını sağlamak adına akredite olmaları gerekir.

Görüntüleme hizmetlerinden faydalanmak isteyen kişilerin ödeyecekleri ücretler değişkenlik gösterebilir. Görüntüleme merkezlerinden sağlanan hizmetlerden hangilerinin uygulanacağına bağlı olarak değişiklik gösterir.

4 Boyutlu Ultrason Özellikleri

4 boyutlu ultrason fiyatları diğer ultrason çeşitlerine göre değişiklik gösterir. 3 boyutlu ve detaylı görüntü elde etme özelliği bulunur. Özellikle hamileliğin belirli haftalarında gerçekleştirilen detaylı ultrason görüntülemeleri ile bebeğin uzuvları ve organlarının sağlıklı olup olmadığının kontrol edilmesi mümkün olur.

4 Boyutlu Ultrason Nedir?

Yarık dudak gibi kalıtsal rahatsızlıklar gerçekleştirilen detaylı ultrason görüntülemeleri sayesinde öncesinde fark edilebilir. Bu sayede önceden hazırlıklı olmak ve doğum sonrasında zaman kaybetmeden müdahale edilerek bebeğin gelişiminde meydana gelebilecek sıkıntıların önüne geçilebilir. 4 boyutlu ultrason fiyatları kliniklere göre değişiklik gösterir.

Detaylı ultrasonografik görüntüler ile anne karnındaki bebeklerin gelişimleri ile sekteye uğramış olan organların tespit edilmesi mümkün olur. Daha anne karnındayken gerekli müdahaleler rahatlıkla yapılabilir. 4 boyutlu ultrasonografi ile detaylı görüntüleme işlemleri yalnızca gebelik takibi için yapılmaz. Kanserli dokuların detaylı bir şekilde incelenmesi, tümörlü yapıların tümör boyutları ile ilgili detaylı tetkikler yapılması işlemi için de bu yöntemden faydalanılır.

4 Boyutlu Ultrason Kimlere Uygulanır?

Gebelikte riskler olması durumunda bebeğin yakından takip edilmesi adına gerçekleştirilebilir. Çoğul gebelik durumlarında bazı tehlikelere karşı önlem alınması amacıyla bu işlem gerçekleştirilebilir. Ektopik gebelik ve diğer anormallik durumlarının saptanmasında kullanılır. Fetal ya da plasental anormallikler yaşanıyorsa gebeliğin yakından takip edilmesi açısından önemlidir. 4 boyutlu ultrason fiyatları amacına göre farklılık gösterir.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi çekilirken öncelikle radyoopak sıvı içeren ilaç kullanılması gerekir. Kontrast sıvı balonlu katater aracılığıyla bu sıvı yavaş bir şekilde verilerek röntgen çekme işlemleri tamamlanır. Bunun dışında çoğunlukla rahim filmi çekimi işlemlerinde ya da sonrasında ilaç kullanılmamaktadır. Kontrast maddenin tüplere gelmesi durumunda hatalar hafif bir ağrı hissedebilirler. Rahim filmi fiyatları uzman doktora ve kliniklere göre değişiklik gösterir.

Rahim Filmi Kimlerden İstenir ve Nasıl Çekilir?

Rahim filmi fiyatları çekilme sebebine bağlı olarak değişiklik gösterir. Düşük, kısırlık, kapalı kanal, kanser gibi rahimde meydana gelebilecek sorunların tespit edilmesi amacıyla bu işlem gerçekleştirilir. Rahim tüpleri kapalı olan kadınların gebe kalma olasılıkları son derece düşüktür. Bu sebeple hamilelikte olumsuz bir durumun tespit edilmemesi için öncelikle rahim filmi çekilmesi gerekir.

Rahim Filmi Fiyatları

Rahim filmi fiyatları özel ve devlet hastanelerinde değişiklik gösterir. Bu işlem devlet hastanelerinde ya da özel hastanelerde gerçekleştirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu