Hastanelerİlaçlar

Virüsler ve Bakteriler Arasındaki Farklar

Bakteriler ve virüsler genellikle karıştırılan iki tıbbi terimdir. Her ne kadar karıştırılıyor olsalar da aralarında birçok farkın bulunduğunu söylemek mümkündür. İkisi de sağlıkla doğrudan alakalı olan mikroorganizmaları olsalar da aralarında birtakım farklar bulunmaktadır.

Bakteri ve virüsler vücudun enfeksiyonlara maruz kalmasına neden olabilirler. Vücut için zararlı özelliklerinin de bulunduğu bakteriler ve virüsler, birbirinden farklı özelliklere sahiptirler.

Burada kıyaslama yaparken koronavirüs pandemisi üzerinden hareket etmek, farklılıkları anlamak için daha faydalı olacaktır. Koronavirüs virüsler sınıfında yer alan bir mikroorganizmadır ve yayılarak insanları enfekte eder. Bakteriler ise daha çok kişinin vücudunda meydana gelmekte ve bazı durumlarda zararlı olmaktadır.

Virüsler ve Bakteriler Arasındaki Genel Farklar Nelerdir?

Bakteriler ve virüsler arasındaki en temel farklardan biri, virüslerin her zaman hastalıklara neden olması ve vücut için zararlı mikroorganizmalar olarak bilinmelidir. Bakteriler ise bundan farklı olarak, vücut sağlığını korumaya yardımcı olabilirler.

Özellikle bağırsaklar üzerinde bulunan yararlı bakterilerin, sindirim sistemi üzerinde faydalı oldukları bilinmektedir. Bağırsak florası adı verilen ve vücudun pH dengesini koruyan yararlı bakteriler, sağlığımız için önem taşırlar.

Ancak vücutta kontrolden çıkmış bakterilerin sayısının fazla olması, farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle bağırsak florası gibi bakteri türlerinin tamamen yararlı olduğunu söylemek mümkün değildir. Vücudun kontrol altında tutması halinde bakterilerin kısmen faydalarının olduğunu söyleyebiliriz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu