Genel Sağlık

Alerjisi Bulunanlar Spor Yaparken Dikkat Etmeli

Uzmanlar gıda alerjisi bulunan kişilerin, spor yapmaya başlamadan önce yedikleri gıdalara daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini söylüyorlar.

Yapılan açıklamalara göre alerjisi bulunan kişilerin spordan önce ilaç veya gıda aldıklarında, ortaya alerjik şok gibi ciddi sorunların çıkma riski bulunuyor. Bu yüzden alerji yapan gıda alındıktan sonraki saatlerde spor yapılırken ciltte döküntü, kaşıntı veya nefes darlığı gibi işaretlerle, alerjik şokun çıkma ihtimali bulunuyor.

İLAÇ TEDAVİSİ GEREKEBİLİR

Yapılan sporun alerjik şoku ortaya çıkarabileceğini belirten uzmanlar, gıda alerjilerinin etkilerinin egzersizler sırasında daha fazla olabileceği konusunda uyarıyorlar.

Buna göre kişinin aldığı gıdaya karşı alerjisi olduğunu bilmemesi ve egzersiz yapmasıyla ortaya çıkacak şokun, kalp krizi zannedilebilecek seviyede olabileceği söyleniyor. Uzmanlara göre alerjinin tespit edilerek ilaç tedavisi yapılması gerekliliği de ortaya çıkıyor.

ALERJİSİ OLANLAR DİKKAT ETMELİ

Bazı gıdalara karşı alerjisi olan kişilerin bu gıdaları spor yapmadan önce tüketmeleri sonucunda ortaya çıkan etkiler, normal zamana göre daha şiddetli olabiliyor. Hatta yapılan egzersizin türüne göre yaşanacak alerjik şok, kişi de daha etkili boyutlara ulaşabiliyor.

Uzmanlar bu konuda dikkatli olunması gerektiğini tavsiye ederken alerjisi olduğunu bilmeyen kişilerin böyle durumlarda hastaneye gitmelerini öneriyorlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu