Genel Sağlık

Kalp Sağlığının Tehlikede Olduğunu Gösteren 7 İşaret

Kalp hastalıklarının ölümcül seviyelerde olması, vücutta korunması gereken en önemli organların başında kalbin olduğunu gösteriyor. Bazı işaretler kalp sağlığının tehlike sinyalleri verdiğini gösterirken, uzmanlar bu belirtileri hisseden kişilerin telaşa kapılmadan doktor muayenesine gitmelerini tavsiye ediyorlar.

BAZI İŞARETLER KALP SAĞLIĞI HAKKINDA HABER VERİYOR

Kalp krizlerinin başlangıçta hafif belirtiler ve bazı işaretler ile geldiğini belirten uzmanlar, vücudun en basit bölgesinin dahi sağlık hakkında bilgiler verdiğini söylüyorlar.

En sağlıklı insanın bile kalp krizi geçirme riskinin bulunması, özellikle bu işaretleri gören kişilerin daha dikkatli olması gerektiğini de bizlere gösteriyor. Özellikle diyabet, yüksek tansiyon ve obezite gibi rahatsızlıkları bulunanların hareketsiz yaşam sürmeleri, alkol ve sigara kullanmaları ve daha fazlası, bu riski maksimum seviyeye çıkarıyor.

Saçların Aşırı Dökülmesi

Özellikle kısa bir süreç içerisinde saçların aşırı dökülmesi, kalp sağlığınızın tehlikede olduğunu gösteren bir işaret olabilir. Elbette ki her saç dökülmesi kalp sağlığını işaret etmez.

Ancak uzmanların 40 bin erkek birey üzerinde yaptığı araştırmalarda aşırı saç dökülmesi yaşayan kişilerin, kalp sağlıklarının anormal olduğu gerçeği ortaya çıktı. Önemli risklerin yanı sıra kalbin basit sağlık problemleri olduğunu gören uzmanlar, saç dökülmesiyle kalp sağlığı arasında bağlantı kurdular.

Esnek Olmamak

Kişinin elinde olmadan esnek olmaması da riskli belirtilerden biri oluyor. Amerikan Kalp Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre eğildiğinde ayak parmaklarına ulaşamayan kişilerin, kalpleri ile bir sorunları olabileceği ortaya çıktı.

Tırnak Rengi

El parmaklarının tırnaklarında yaşanan renk değişimleri, aslında sağlığımız hakkında çok şey söylüyor. Uzmanlara göre enine şekilde ortaya çıkan beyaz çizgiler, kalp veya başka organ rahatsızlıklarını gösteriyor olabilir.

Göz Çevresindeki Değişimler

Özellikle göz çevrenizde yağ kitlelerinin olması, kalbinizi işaret ediyor olabilir. Hafif yağlı yuvarlak, küçük ve sarımsı yağ kitlerinin göz çevresinde olması durumunda, önce bir kalp muayenesi ve genel muayene yaptırmak faydalı olacaktır.

Kulağınız Sağlığınızı İşaret Edebilir

Yapılan bir araştırmada kulak memesinde kırışıklık bulunan kişilerin, felç veya kalp krizi geçirme risklerinin fazla olduğu görülüyor. Kulak kıvrımları üzerinde araştırma yapılan 350 kişide, kırışıklığın kalp sağlığını işaret ettiği kanısına ulaşıldı.

Aşırı Kilolar

Aşırı kilolu olmak başta kalp olmak üzere birçok hastalığa sebep olabilir. Özellikle bel bölgesinin kalın olması, kalbe ve diğer hayati organlara yakınlığı nedeniyle baskı oluşturabilir. Bunun sonucunda da bu organlarda önemli ve hatta ölümcül hasarlar oluşabilir.

Diş Etlerinin Kırmızı Olması

Ağzı ve diş sağlığının aslında genel sağlık ile önemli bağlantılarının olduğu biliniyor. Diş etleri yoğun şekilde kırmızı olan kişilerde, kalp krizine neden olabilecek farklı hastalıkların görülmesi yüksektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu