Psikoloji

Kötü Anıları Aklınızdan Çıkarmak İçin Psikolojik 4 Yöntem

Her insanın hayatta unutmak istediği ve kötü olarak kabul ettiği anıları vardır. Sizinde kıyıda köşede hatırladığınız böyle anılar varsa ve unutamıyorsanız, bunlardan kurtulmanızı sağlayacak 5 psikolojik yöntemi sizinle paylaşıyoruz. Amerikan ve Alman psikologların yaptığı çalışmalar sonucunda, bu hatıraları nasıl daha az hatırlayacağınıza dair ortak bir sonuç ortaya çıktı.

Hiç şüphesiz ki beynimiz en karmaşık yapıya sahip organlarımızın başında gelir. Yani onun işleyiş yapısını tam olarak çözmek şimdilik mümkün değil. Hayatımızda yaşadığımız birçok üzücü veya hatırlamak istediğimiz şey, gün gelir bu karmaşık yapının içerisinden çıkarak karşımıza gelir. Tüm bunları daha az hatırlamak istiyorsanız, psikologların tavsiye ettiği şu önerileri dikkate alabilirsiniz.

Zihninizi olumlu şeylere verin

İlk kural zihninizi olumlu şeylerle meşgul etmek olsun. Yaşadığınız kötü anılara yer bırakmayacak şekilde zihninizi hayatın güzellikleri ile meşgul etmeniz, daha sağlıklı bir psikoloji için de fayda sağlayacaktır.

Hayata farklı pencereden bakın

Bakış açınız olumsuz olabilir. Günümüzde birçok insan iş hayatıyla birlikte özel hayatında da yoğun stres yaşıyor. Birde hayata bakış açısının olumsuz olması, kötü anıların hatırlanmasına neden oluyor. Karşınıza tekrar tekrar kötü anılarınızın çıkmasını istemiyorsanız, hayata bakış açınızı değiştirmeye çalışın.

Hafızanızı güçlendirin

Hafızanızı güçlendirmek normalde tüm iyi ve kötü anıları hatırlamaya sebep olabilir. Ancak bunu özellikle kötü bir anı yaşadıktan kısa süre içerisinde yapmanız faydalı olacaktır.

Sürekli düşünmenizi engelleyin

Kötü hatırlarımız tıpkı iyi hatıralarımız gibi sıklıkla düşündüğümüz şeylerdir. Hayatın güzelliklerine öyle koyulun ki sadece onları düşünmekten başka şeye fırsat kalmasın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu