Diyetler

Kalıcı Kilo Vermenin Püf Noktaları

Kalıcı kilo vermenin püf noktaları hakkında bilgi sahibi olsanız da, öncelikle sürece motive olmanız gerektiğini kesinlikle bilmeniz gerekir. Birkaç hafta sonra fazla kilolarınız yavaş yavaş azalmaya başladığında, artan motivasyonunuza bağlı olarak daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Bir yandan düzenli spor yaparken diğer yandan sağlıklı beslenmeniz, kalıcı olarak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Yeterli egzersiz ile birlikte beslenme alışkanlıklarınız da yapacağınız değişiklikler, hızlı şekilde kilo kaybına yol açar. Kilo vermeye başladığınız andan itibaren daha sabırlı olur ve sürece kolaylıkla motive olabilirsiniz.

Kalıcı Kilo Vermenin Püf Noktaları Nelerdir?

Kilo verirken motivasyonu düşürecek şeylerle karşılaşmanız olasıdır. Ancak bunların geçici olduğunu düşünerek bir anda programınızı iptal etmekten vazgeçmeniz gerekir.

Bazen motivasyon düşüklüğü olsa da birkaç hafta sabrettikten sonra hızlı bir şekilde sürece yeniden adapte olabilirsiniz.

Kalıcı ve sağlıklı kilo vermek için, aşağıdaki hususları dikkate almaya özen gösterin;

Zor Hedefler Koymaktan Vazgeçin

Kilo vermek istediğinizde zor hedefler koymanız, kısa sürede programınızı iptal etmenize neden olabilir. Gerçekleşebilecek hedefler koymanız ise her geçen gün motivasyonunuzu artırarak sonuca bir adım daha yaklaşmanıza neden olur.

Dolayısıyla kilo vermeye başladığınızı gördükçe, daha iyi bir konsantrasyon sonucu süreci sabırla bekleyebilirsiniz.

Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin

Kalıcı şekilde kilo vermenin püf noktaları arasındaki en önemli yöntem, şüphesiz ki düzenli egzersiz yapmaktır. Egzersizler vücut kilolarının kalıcı olarak atılmasına yardımcı olurlar.

Elbette ki bundan sonraki süreçte de düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme koşullarına dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde kalıcı denilse de verdiğiniz kiloları tekrar almanız mümkün hale gelecektir.

Sağlıksız Alışkanlıkları Terk Edin

Alkol kullanımı, uyku düzensizliği gibi çeşitli sağlıksız alışkanlıkları terk etmek, verdiğiniz kiloların kalıcı hale gelmesine yardımcı olur.

Bunlarla birlikte gün içerisinde hareketli olmakta kalıcı zayıflamak için büyük önem taşıyor.

Fiziksel Hareketliliğe Önem Verin

Düzenli egzersizler yapmanın yanı sıra günlük aktivitelerde daha fazla hareketli olmak, fazla kilolardan ve bölgesel yağlanmalardan kurtulmak için faydalıdır.

Vücut hareketliliği sağlıklı kalmanın da önemli yollarından biridir. Bunları yaparak hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vererek, özellikle kalp rahatsızlıklarına karşı sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Uyku Kalitesine Önem Verin

Uyku kalitesi ve düzeninin artmış olması, kilo verme sürecinde en büyük destekçilerinden biri olur.

Uyumak zannedildiği gibi vücutta yağların birikmesine neden olmaz. Ancak ihtiyaçtan daha fazla uyumanın sağlıksız olduğu da unutulmamalıdır. Her gün düzenli olarak aynı saatlerde yatıp kalkmaya özen göstermek, bazal metabolizmanın sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

Kilo vermek için uyguladığınız programların yanı sıra, sağlıklı beslenme koşullarına da dikkat edin.

İşlenmiş gıdalar ve endüstriyel üretim ile elde edilen içeceklerden uzak durun. Kola, enerji içecekleri ve fabrikalarda üretilen meyve suları yüksek şeker ve kalori içerikleri ile sağlıklı kilo vermenizi önleyebilirler.

Limonlu Su İçin

Mümkün olduğu kadar her sabah kalktığınızda aç karnına bir bardak limonlu su içmeye özen gösterin. Bu metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur ve fazla kilolardan kurtulmanıza etki eder.

Ayrıca gün içerisinde de limonlu veya saf su içmeniz hem sağlığınız hem de kilolardan kurtulmanız için önemlidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu